Čaputová a Slovensko: Šéfredaktor Půr nabídl pohled, který v ČT nezazněl

18. 3. 2019 7:40

První kolo prezidentské volby na Slovensku je definitivně u konce a zvítězila v něm s velkou převahou Zuzana Čaputová. Jako druhý se umístil kandidát Smeru Maroš Šefčovič. O průběhu voleb informovala Česká televize. Ovšem šéf Info.cz Michal Půr nabízí jiný pohled. Vítězství Čaputové je prý jisté, ale stejně jako Kiska prý bude rozdělovat společnost. A tím přibudou hlasy pro Mariana Kotlebu.

Čaputová a Slovensko: Šéfredaktor Půr nabídl pohled, který v ČT nezazněl
Foto: Repro ČT
Popisek: Zuzana Čaputová, zvolená prezidentka Slovenska

Favoritkou je Zuzana Čaputová, která získala 40,6 % hlasů. Její protivník pro druhé kolo, Maroš Šefčovič, získal 18,7 %. Podle ČT Čaputová v tomto směru naplnila očekávání. Nyní tedy začne kampaň do druhého kola, ve které se už Ševčovič prý začal opírat do Čaputové. Chtěl by údajně pomoci slovenským důchodcům a od favoritky prý mnoho na toto téma neslyšel. V ranním povolebním duelu Čaputová uvedla, že nemá potřebu se proti Ševčovičovi vymezovat. Dále prohlásila, že jí nehrozí, že by usnula na vavřínech kvůli výsledkům z prvního kola.

Repro ČT

Anketa

Kdo je pro vás nejdůvěryhodnější?

hlasovalo: 17429 lidí
Volilo přibližně 49 % všech voličů. Největší zájem o volby byl v okolí Bratislavy, nejmenší na východním Slovensku. Čaputová zvítězila ve velké většině volebních okrsků a získala podle ČT více hlasů než druhý a třetí kandidát dohromady. Dle průzkumů a slovenského tisku by se prý pořadí již měnit nemělo. Podporu Zuzaně Čaputové vyjádřil současný prezident Andrej Kiska a jeden z neúspěšných kandidátů, Béla Bugár. Šefčovič jako kandidát Smeru má podporu své strany. Podle reportáže ČT se ještě k žádnému kandidátovi nepřipojil 3. v pořadí Štefan Harabin. Šefčovič se pro média vyjádřil, že je přesvědčený, že má lepší program a může oslovit ty, kteří byli nerozhodnutí nebo ztratili svého kandidáta. „Pokud jde o moji protikandidátku, tak si myslím, že je třeba se ptát, kdo ji podporuje, kdo se s kým stýkal, jakým způsobem mezi sebou komunikovali,“ dodal.

Zpravodaj ČT Lukáš Mathé konstatoval, že Slovensko teď čeká boj o konzervativní voliče, na něž svou kampaň údajně směřovali Štefan Harabin a Marian Kotleba a dohromady získali téměř 25 % hlasů. O jejich hlasy se prý bude ucházet hlavně Šefčovič. Harabin dle Mathého dokonce Kotlebu obvinil, že se kvůli němu nedostal na druhé místo a Slovensku tak „hrozí zkáza“.

Celá reportáž ZDE

Trochu jiný pohled přináší na Info.cz jeho šéf Michal Půr. Nepochybuje, že Čaputová volby vyhraje. „Bude to ovšem vítězství kandidáta, o němž mnoho nevíme, a vítězství kandidáta, který bude tak trochu kopírovat osobnost Andreje Kisky. Tedy prezidenta, který se těší větší popularitě v Česku než na Slovensku. Pro nás je to jistě potěšitelné, ale pro jednotu Slovenska, která trpí skandály ve vrcholné politice, to zase tak dobrá zpráva není,“ tvrdí.

Čaputová je podle něj volbou protestu proti dlouholeté dominanci Smeru, kterou smetla až vražda Jána Kuciaka. Ovšem žádný protest netrvá věčně. „V současnosti prakticky nevíme, kdo je Zuzana Čaputová, víme jen, že má masivní marketingovou sílu a kampaň vede nejen na Slovensku, ale i v Česku,“ říká Půr a dodává, že není známo, kdo za Čaputovou stojí, a do nedávna údajně nechtěla prozradit ani identitu svého přítele. Naproti tomu Šefčoviče popisuje takto: „Víme, kdo je, známe jeho rodinu, víme, co si myslí, je nepochybně proevropsky orientovaný a víme, že to je kandidát s hlubokou osobní integritou.“ Ovšem vaz mu láme to, že je kandidát Smeru.

Podle Půra by Šefčovič byl nepochybně lepší prezident. Propad Smeru podle něj znamená další procenta pro Naše Slovensko Mariana Kotleby; a zatímco se Šefčovičem jako prezidentem by se asi všichni smířili, v případě Čaputové zůstane společnost rozdělena.

 

Celý komentář ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Další „metál“. Tomáš Halík znovu oceněn za svůj boj. Ale přišel posměch

18:13 Další „metál“. Tomáš Halík znovu oceněn za svůj boj. Ale přišel posměch

Knězi Tomáši Halíkovi se tuto sobotu dostane dalšího ocenění. V Polsku podle ČTK převezme medaili sv…