Čaputová získala čtyřicet procent hlasů, rozdá si to s bruselským komisařem. Kalousek Slovákům závidí

17. 3. 2019 8:08

První kolo slovenských prezidentských voleb v sobotu vyhrála právnička Zuzana Čaputová. V druhém kole se střetne s eurokomisařem Marošem Šefčovičem, kandidátem s podporou vládní strany SMER. O nové hlavě státu tak lidé rozhodnou ve druhém kole, které se uskuteční v sobotu 30. března.

Čaputová získala čtyřicet procent hlasů, rozdá si to s bruselským komisařem. Kalousek Slovákům závidí
Foto: Repro Youtube
Popisek: Zuzana Čaputová

Volební komise po sečtení výsledků 92 procent okrsků informovala, že Čaputová získala 40 procent hlasů, Šefčoviče podpořilo 18,7 procenta voličů. Na třetím místě skončil soudce Nejvyššího soudu Štefan Harabin s 14,6 procenta a na čtvrtém s 10,7 procenta šéf krajně pravicové strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko Marian Kotleba. Volební účast dosáhla 46,04 procenta.

Jasná vítězka prvního kola Čaputová uvedla, že k těmto číslům přistupuje s pokorou a optimismem. A je to pro ní velká zkušenost. Je potěšena z toho, že člověk nemusí opustit své hodnoty, může být autentický, pravdivý a nemusí volit populistický slovník, aby oslovil voliče.

Vyjádřila i spokojenost nad tím, že jejím protikandidátem pro druhé kolo je právě Šefčovič. „Je lepší, že pan Šefčovič je kandidát, který nepředstavuje extrémní názory,“ uvedla Čaputová s tím, že Šefčovič je politik, který se drží faktů.

Hlasy voličů Čaputová vnímá jako volání po slušnosti a spravedlnosti. „Moc si přeji, abychom za dva týdny přistoupili ke druhému kolu voleb s úsměvem, nadějí a odhodláním, že Slovensko je možné změnit k lepšímu,“ řekla favoritka voleb.

Její protikandidát Šefčovič uvedl, že nechce dělit lidi na dobré a špatné, na slušné a neslušné, ale být prezidentem všech lidí na Slovensku. „Chci být prezidentem s lidskou tváří,“ zdůraznil s tím, že voliče chce oslovit především silným sociálním programem.

Soudce Harabin, který skončil na třetím místě, vypadal podle některých slovenských médií lehce překvapeně, když se dozvěděl, kolik získal hlasů. Prohru si prý ani po sečtení poloviny odevzdaných hlasů nepřipouštěl. Vyjádřil přitom přesvědčení, že ho podpoří hlavně východní Slovensko a okolí Nitry.

Výsledky  slovenských voleb potěšily i za hranicí. Fakt, že v druhém kole  se utká dáma z neziskovky  s bruselským eurokomisařem potěšil například šéfa poslanců  TOP 09 Miroslava Kalouska. Ten se vyznal, že Slovákům závidí.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ukazoval jste jen uprchlíky a jednu stranu konfliktu. Jsem tady, abych vám to řekla do očí!“ Drsný střet zpravodaje ČT Jakuba Szántó a rozčílené Syřanky. Na veřejnosti

16:59 „Ukazoval jste jen uprchlíky a jednu stranu konfliktu. Jsem tady, abych vám to řekla do očí!“ Drsný střet zpravodaje ČT Jakuba Szántó a rozčílené Syřanky. Na veřejnosti

REPORTÁŽ Za oponou války. Tak se jmenuje kniha novináře, zahraničního zpravodaje ČT Jakuba Szántó, p…