Carští důstojníci, slavný angličtinář z ČSSD a Babišův komunál. Předsedové stran se poprvé sešli po volbách a takhle to dopadlo

26. 5. 2014 23:22

Volby do Evropského parlamentu jsou rozhodnuty, nyní je na politických stranách, aby se dohodly na nějakém kandidátovi na českého eurokomisaře. Podle hnutí ANO, které vyhrálo volby, by to měla být nějaká velká osobnost. Andrej Babiš ve speciální diskuzi na ČT ukázal na několik jmen z minulosti, která se mu nelíbí – a přitom kritizoval výběr svého koaličního partnera ČSSD.

Carští důstojníci, slavný angličtinář z ČSSD a Babišův komunál. Předsedové stran se poprvé sešli po volbách a takhle to dopadlo
Foto: hns
Popisek: Eurovolby, ilustrační koláž

Anketa

Líbí se vám, jak v České republice dopadly eurovolby?

hlasovalo: 5195 lidí

Andrej Babiš byl ve Speciálu Hyde parku poměrně upřímný. Nejprve zopakoval, že kampaň hnutí ANO považuje u těchto voleb za odfláknutou – mohli prý získat více hlasů. „Naše krajské organizace a členové si mysleli, že to máme v suchu. A každý žije tím komunálem než Evropou,“ popisoval Babiš. Nakonec ale hnutí volby vyhrálo, sice těsně před TOP 09, ale přece. „Stovka se běží na desetiny sekundy. Podstatné je, že jsme vyhráli,“ shrnul ministr financí.

Hodnocení debaty ZDE.

Otázkou nyní je, kdo se stane eurokomisařem. Babiš by rád prosadil svého kandidáta Pavla Teličku, protože podle něj předchozí čeští komisaři byli pouze „odklizenými“ politiky. Koho tím konkrétně myslí? „Pana Kužvarta, například když na první konferenci říkal ‚I am very optimistic‘,“ parodoval Babiš. Rýpnul si přitom do svého koaličního partnera, ČSSD. „Pak si řekla, že ten Špidla je nepohodlný, tak ho tam poslali,“ dodal Babiš.

Lidovci by zase rádi protlačili svoji kandidátku Zuzanu Roithovou. „Teď je u tahu vláda a ta ať se raději ráčí snažit,“ odmítl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg říci vlastního kandidáta. Premiér Bohuslav Sobotka ale v pořadu řekl, že chce při výběru naslouchat i opozici. Vytkl však Teličkovi, že pokud by se stal eurokomisařem, v podstatě by „zradil“ voliče, kteří ho zvolili jako evropského poslance.

Na to pokyvoval předseda KSČM Vojtěch Filip. „Myslím, že je důležité, aby vláda vyjednala resort. A podle toho si můžeme domýšlet to jméno,“ dodal s tím, že nejprve by mělo být jasné, jakou oblast bude Česko zastupovat.

„Já se obávám, že pan Telička s vysokou pravděpodobností v Evropském parlamentu neprojde,“ nadhodil pak 1. místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Důvodem by podle něj mohlo být, že byl Telička lobbistou. S tím však Babiš nesouhlasí – na půdě Evropského parlamentu prý probíhají i neformální setkání, kde by se právě Teličkovy kontakty mohly hodit.

V pořadu se také diskutovalo o samotných volbách, kde byla velice nízká účast. Podle Filipa za to mohou z části média, která se nevěnovala podstatným otázkám. „Byla to právě ta média, která jsou napojena na politické strany, jež jsou euroskeptické,“ uvedl.

Někteří odborníci spekulují, že právě nízká účast pomohla některým stranám, konkrétně pak Straně svobodných občanů, která získala svého historicky prvního europoslance. „Pro nás je ten úspěch zlomový,“ komentoval to předseda a zároveň onen evropský poslanec Petr Mach.

„My to bereme jako začátek působení Svobodných na naší politické scéně,“ dodal. Navázal pak na úvahy o celkové funkci Evropské unie, kterou jeho strana v kampani kritizovala. „Já si myslím, že lidé obecně nevěří, že Evropský parlament může mnoho změnit,“ míní Mach.

Jurečka však takto pesimistický není. „Když jedu po republice, a pokud nemám klapky na očích, tak vidím i pozitivní věci, které přinesla Evropská unie,“ řekl lidovec. Na jednu stranu připustil, že EU má mnoho vad, například byrokracii, ale na stranu druhou podle něj pozitiva převládají. Myšlenku shrnul tak, že pro něj je důležité, že již léta žije v míru – a pro to je ochoten ledacos obětovat.

„Není potřeba Evropu zatracovat, ale je potřeba bojovat proti těm nesmyslným věcem, které poškozují i naši ekonomiku,“ souhlasil s ním Babiš.

Spor pak nastal okolo otázky přijetí eura a boje s ekonomickou krizí. „Je blbost vydávat jako carští důstojníci, když na to prachy nemáme,“ řekl Schwarzenberg, který prohlásil, že naopak se EU s krizí vypořádala dobře – akorát se muselo holt šetřit. V tom na něj chtěl navázat Mach ze Svobodných. „Můžete mě nechat domluvit?!“ rozzlobil se předseda TOP 09 a dodal, že však s Machem souhlasí v tom, že by byl zřejmě potřeba přísnější dohled.

„Euro není téma. Nevím, proč o tom mluvíme,“ podivoval se pak Babiš a poukázal na to, že Česká republika pro přijetí eura nesplňuje podmínky. „My bychom museli mít deficit 60 miliard a my to nemáme. My jsme převzali tuto zemi v totálním rozkladu. Takže euro pro nás není dnešní téma,“ uzavřel předseda ANO.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Muslimští zločinci? Sedm z deseti vězňů... Výbušná slova ze Západu: Češi, poučte se!

11:34 Muslimští zločinci? Sedm z deseti vězňů... Výbušná slova ze Západu: Češi, poučte se!

Jaký je islám a jak se liší uvažování muslimů od zbytku Evropy? Analytik Marian Kechlibar položil ně…