Čáry máry s DPH, směje se vládě levicový Keller

17.03.2011 11:13

Ve vládě sedí mistři mystifikace, píše levicový sociolog Jan Keller ve svém komentáři pro deník Právo. Poslední iluzionistické představení probíhalo minulý týden. Čarovalo se s hodnotami DPH.

Čáry máry s DPH, směje se vládě levicový Keller
reklama
Kouzelníci z K9 vyrazili svému publiku dech. V klobouku nechali zmizet dvacetiprocentní daň na golfové hole, vodní skútry a grilovací soupravy. Místo toho vytáhli daň na mléko, chleba a brambory a to z deseti na 17,5 procent DPH.

Vyvážení DPH na 17, 5 procent

„Proč právě na tolik? To je jednoduché. Pokud by zdražily základní potraviny, léky, veřejná doprava, teplo a další holé nezbytnosti jen na 17 procent, penzijní reformě by to nepomohlo. Pokud by vše zdrahlo na procent osmnáct, bylo by to z hlediska reformy příliš mnoho," píše Keller.

Zdraží tím pádem i zelenina, což možná překvapí Karolínu Peake, která byla přesvědčena, že zelenina na rozdíl od ovoce nezdraží, protože je prý zdravější.

Zlevněné luxusní zboží zlevní pomoc pro důchodce

Podle Kellera je ale hlavní trik v něčem docela jiném. Lidem se zvednou ceny všeho, co nakupují prakticky každý den, zároveň se ale sníží pomoc pro důchodce a rodiny s dětmi. A to jenom kvůli tomu, že se zlevní golfové hole, vodní skútry a grilovací soupravy.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) se řídí studentským sloganem z majálesů v šedesátých letech: „Na zlevněném mopedu k zdraženému obědu."

Dalším kouzelnickým trikem byl vyřešen problém knihkupců a vydavatelů novin a časopisů. „DPH se jim nezvedne o obludných deset procent, ale jen o nepatrných sedm a půl procentíček. A to už lze s trochou invence vyřešit. Knihy by mohly být třeba o něco kratší, poezie méně rozvláčná, detektivky s useknutým koncem. Stejně vrahem bývá většinou zahradník," píše Keller v deníku Právo.

Vládní triky zakrývají zvýšení rozpočtového schodku na 22 miliard

Zatímco vláda čarovala, schodek rozpočtu se za první dva měsíce zvýšil o 22 miliard korun. To je přibližně stejná částka, která se vybere za celý rok 2012 v rámci zvýšení DPH z 10 na 14 procent.

„S napětím lze tedy očekávat, s jak velkým kloboukem nastoupí mistři mystifikace do příštího čísla kabaretu penzijní reformy, aby v něm nechali zmizet své další a další dluhy," uzavírá Keller.

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pocheho poprava, pohřeb i kremace. Po konci Petříčka se v ČSSD rozpovídali o posledních dnech

14:42 Pocheho poprava, pohřeb i kremace. Po konci Petříčka se v ČSSD rozpovídali o posledních dnech

ČSSD má zvoleno nové vedení, na sjezdu neobstáli představitelé „nové sociální demokracie“ v čele s T…