Časopis: Senátor ČSSD předal firmu matce, firma přijímala městské zakázky. A co jsem měl dělat, reaguje

01.09.2014 9:31

Senátor za ČSSD Jaromír Strnad má naběhnuto na pořádný „průšvih“. Jako starosta Čáslavi se totiž zřejmě dostává do střetu zájmů, když firma TES, kterou převedl na svoji matku, získává od města veřejné zakázky. Upozornil na to časopis Týden.

Časopis: Senátor ČSSD předal firmu matce, firma přijímala městské zakázky. A co jsem měl dělat, reaguje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaromír Strnad
reklama

Strnad před vstupem do politiky působil jako úspěšný podnikatel v oboru stavebnictví. V roce 2009 se rozhodl zkusit dráhu politika a tak prodal jím vlastněnou firmu TES své matce – za čtyři a půl milionu korun. Do politiky se skutečně dostal, když od roku 2010 zastává post senátora za ČSSD, za stejnou stranu sedí i v čele čáslavské radnice. Potud by bylo vše v pořádku.

„Matčina" firma se podílí na veřejných zakázkách „Strnadovy" Čáslavi, píše Týden

Časopisu Týden se ovšem podařilo zjistit, že firma TES se za posledních pět let podílela na městských tendrech přesahujících sto milionů korun. Oficiálně se prý ucházela pouze o tři podlimitní zakázky do hodnoty půl milionu korun, o nichž ze zákona zastupitelstvo hlasovat nemusí. Háček je v tom, že se jako subdodavatel podílela na dalších více než padesáti zakázkách. Podílela se tak prý na opravách celých ulic, stavbách kruhových objezdů či rekonstrukci objektů v Čáslavi a širokém okolí.

„Co jsem měl dělat? Deset let jsem budoval firmu, a měl jsem ji opustit kvůli politice?“ reagoval starosta na konfrontaci. Časopisu přiznal, že firmu TES skutečně matce prodal a také to, že do své někdejší společnosti pravidelně dochází. „Jsem jako autorizovaný inženýr v oboru pozemní stavby veden jako odpovědná osoba pro provádění staveb. Žádným jiným způsobem se na chodu společnosti nepodílím,“ uvedl senátor s tím, že pro matčinu společnost pracuje zdarma a jakmile za sebe najde vhodného nástupce, TES opustí.

Ondráčka: Jasný střet zájmů

Podle šéfa organizace Transparency International Davida Ondráčky se senátor dopustil střetu zájmů. „Zadavatel by neměl být v žádném střetu zájmů. Jako starosta je Strnad zástupcem dodavatele a on by měl být tím člověkem, kdo za město podepisuje smlouvy s dodavatelem. Střet zájmů je jasný,“ upozornil Ondráčka.

Pokud by se případem zabývala policie, hrozí podle časopisu Týden Strnadovi trestní postih. Mohl by být obviněn ze zneužití pravomoci úřední osoby nebo z porušení pravomoci při správě cizího majetku. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Loď migrantů pluje do Evropy. Jeden vytáhne mobil, další doklady, zbylí kreditky. Pak udělají absolutně nečekanou věc. A ještě se u toho nahrají

9:40 Loď migrantů pluje do Evropy. Jeden vytáhne mobil, další doklady, zbylí kreditky. Pak udělají absolutně nečekanou věc. A ještě se u toho nahrají

Veřejnoprávní a tzv. mainstreamová média se po celé Evropě tématu nelegální migrace vyhýbají. Ne tak…