Část opozice se pokusí svrhnout vládu, úspěšná nebude

25.05.2015 14:46

Část opozice se pokusí svrhnout koaliční kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD). Úspěšná s pravděpodobností hraničící s jistotou nebude a vláda úterní hlasování o nedůvěře přečká. Opoziční TOP 09 a Starostové, ODS a Úsvit vyvolali mimořádnou sněmovní schůzi kvůli sporům o daňové zvýhodnění biopaliv. V tomto volebním období půjde o první pokus o vyslovení nedůvěry kabinetu, uskuteční se téměř po půldruhém roce od jeho vzniku.

Část opozice se pokusí svrhnout vládu, úspěšná nebude
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jmenovaná vláda v čele s Bohuslavem Sobotkou
reklama
Pokus o pád vlády iniciovala trojice opozičních uskupení v souvislosti se středečním hlasováním o podpoře biopaliv. Při něm vládní hnutí ANO navzdory svým dřívějším prohlášením nepodpořilo ukončení jejich daňového zvýhodnění. Podle opozice tak jde vláda na ruku vicepremiérovi a ministru financí Andreji Babišovi (ANO), který je majitelem skupiny Agrofert, jež se na výrobě biopaliv podílí. 
   
Aby vláda ztratila důvěru, muselo by pro opoziční návrh zvednout ruku nejméně 101 z 200 poslanců. Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL ale má v dolní komoře poměrně pohodlnou většinu 111 hlasů. Navíc členové nejsilnějšího opozičního klubu KSČM deklarovali, že se hlasování zdrží, dva nezařazení poslanci za uskupení Svoboda a přímá demokracie opustí jednací sál. Frakce TOP 09 a Starostů, ODS a Úsvitu mají dohromady 52 poslanců. 
   
Sobotka označil už minulý týden pokus části opozice za plané gesto a Babiš za snahu o zdržování vlády od práce. Sobotka pokládá postoj trojice stran k biopalivům stejně jako vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek za pokrytecký. Naopak předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg mluví v souvislosti s biopalivy o tom, že koalice dala přednost Agrofertu, a šéf ODS Petr Fiala upozorňuje na údajný další Babišův střet zájmů. 
   
U schůzí o vyslovení nedůvěry vládě Sněmovna se nehlasuje o programu, uskutečnit se musejí. Hlasování o vyjádření nedůvěry vyvolávaly opoziční strany v minulosti opakovaně. Nejčastěji - celkem pětkrát - jim musely čelit koaliční vlády ODS, KDU-ČSL a zelených Mirka Topolánka a později i koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, případně LIDEM Petra Nečase (oba ODS). Opozice byla úspěšná zatím jen jednou, když Sněmovna vyjádřila 24. března 2009 nedůvěru Topolánkově kabinetu. Poslanci hlasují vždy po jménech podle abecedy od vylosovaného člena dolní komory. 
   
Původně se předpokládalo, že v úterý bude pokračovat řádná sněmovní schůze. Na ní by se měli poslanci sejít ve středu, která má být jejím posledním jednacím dnem. Sněmovna má ve druhém čtení jednat o trojici vládních novel, a to zákonů o regulaci reklamy, o těžbě nerostů z mořského dna a o pyrotechnice. V prvním čtení by se měli poslanci věnovat předloze o ochraně spotřebitelů. Mohli by se taky vrátit k úvodnímu kolu debaty o novele sporného zákona, jež má chránit dodavatele před praktikami obchodních řetězců. 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ste, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po krizi? To bude jako zavádět kapitalismus. Nám se to povedlo, zato Rusku... Šéf Hamáčkova týmu promluvil

14:55 Po krizi? To bude jako zavádět kapitalismus. Nám se to povedlo, zato Rusku... Šéf Hamáčkova týmu promluvil

I přesto, že českou ekonomiku čeká kvůli koronaviru silný pokles, její následné oživení může být dal…