Čech jako nejlepší ze všech? Omyl. Daniel Landa dostal nařezáno od historika

17.01.2021 8:30

Publicista Martin Gorman a historik Michal Stehlík si vzali na paškál Daniela Landu. Téměř jim vypadly oči z důlků z toho, jak si Landa vykládá české dějiny. Vychází prý z těch pohledů na nacionalismus v 19. století, které se přelily do 20. století a přispěly k válečným hrůzám. Ale jeho výkladu dějin řada lidí i dnes věří.

Čech jako nejlepší ze všech? Omyl. Daniel Landa dostal nařezáno od historika
Foto: Hans Štembera
Popisek: Daniel Landa
reklama

Anketa

Kdo ze zpěváků anebo zpěvaček má vliv na Vaše postoje?

hlasovalo: 3799 lidí
Gormana a Stehlíka na jedné straně udivilo, jak zjednodušeně a mnohdy až nesmyslně to Landa dělá, a na druhé straně si všimli toho, jak dobře to funguje na lidi. Jak lidé Landovi, jednomu z hlavních kritiků koronavirového uzavření Česka, fascinovaně naslouchají.

„My jsme síla,“ volal Daniel Landa na Staroměstském náměstí v Praze na demonstraci proti vládním opatřením určeným na boj s nemocí covid-19 a proti očkování, které má v boji s pandemií koronaviru také pomoci.  Při Landových slovech na tři tisíce lidí řvalo nadšením.

Zpěvák mluvil také o občanské společnosti. A přišel další mohutný aplaus nesoucí se celým Staroměstským náměstím.

Gorman a Stehlík v podcastu ze série Přepište dějiny upozornili na to, že Landa posledních 30 let je dost vidět už tím, jak pracuje s českými dějinami.

Podle Stehlíka s nimi pracuje na úrovni znalostí dějepisu mezi 5. a 8. třídou, což je úroveň znalostí, kterou mají všichni. Ale zároveň zpěvák nejde dál a nehodlá jít do historické hloubky. Vytahuje si odtud jen patos a chlapáctví. Problém je podle obou pánů v tom, že Landův výklad se zcela rozchází s tím, jak to bylo doopravdy.

Je zajímavé podívat se na to, jak Landa pracuje s vojevůdcem Janem Žižkou. Žižka totiž nebyl nikdy poražen i proto, že občas dokázal z boje včas odejít. A to Landa moc nezdůrazňuje, protože se mu to nehodí do onoho patosu.

Fotogalerie: - Otevřeme Česko

Demonstrace proti vládním opatřením na Staroměstsk...
Demonstrace proti vládním opatřením na Staroměstsk...
Daniel Landa
Demonstrace proti vládním opatřením na Staroměstsk...
Demonstrace proti vládním opatřením na Staroměstsk...
Demonstrace proti vládním opatřením na Staroměstsk...

„Je to něco mezi filmem Otakara Vávry a epopejickým obrazem Alfonse Muchy,“ popsal Landův pohled na české dějiny Stehlík. „Ten Čech, který tady stojí ve středu Evropy, vždycky byl nejlepší ze všech, ale vždycky ho někdo zradil,“ dodal k tomu Stehlík. „A chcete tomu nevěřit? Vždyť to je přece krásný,“ ozval se Gorman.

Anketa

Co byste chtěli, aby se znovu otevřelo?

4%
2%
3%
hlasovalo: 16755 lidí
V Blanickém manifestu se Landa dovolává pověsti o blanických rytířích, ale zároveň to spojuje se symbolem kalicha, který s blanickými rytíři neměl vůbec nic společného. To však Landu netrápí.

Podle Stehlíka je však problém v tom, že Landa pracuje s těmi nejhoršími nacionalistickými obrazy z 19. století, které se přelily do století 20. a vyvrcholily světovými válkami. Landa totiž např. Karla IV. vykresluje jako císaře, který v sobě řeší vnitřní spor otce Jana Lucemburského – cizáka, a matky Elišky Přemyslovny.

„Teď tam je ta krev a půda a jste v nejhorším nacionalismu 19. století, který se přelil do 20. století. A pozor, ono to má prostě dopad a dosah. To jsou statisíce lidí, kteří to takhle chtějí vnímat a slyší na to,“ upozorňuje Stehlík na vlastenectví stavěné na podobných falešných příbězích. Ale současně se tomu nelze divit, protože falešným obrazům se uvěří snáz než reálným příběhům skutečných českých hrdinů.

Gorman dodal, že Landa svým způsobem pracuje i s odporem proti Evropské unii. Husité přece bojovali proti nadnárodní instituci – katolické církvi, a dnes se dá obdobně bojovat třeba proti Bruselu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor STAN, ze kterého Fischera šlehne: Myslím si, že Sputnik je nejlepší vakcína na světě

15:30 Senátor STAN, ze kterého Fischera šlehne: Myslím si, že Sputnik je nejlepší vakcína na světě

Senátor za STAN Michael Canov se ve své glose zastal ruských vědců. Podle něj jsou světovou špičkou.…