Čechům dát méně, přidat Španělům, Řekům a Italům! Nový návrh rozdělení peněz z EU

29.05.2018 13:40

Evropská unie jedná o parametrech rozpočtu na další sedmileté období. Podle informací serveru Novinky.cz, který se dovolává Financial Times, je na stole návrh, podle kterého by země střední Evropy včetně Česka měly přijít o desítky miliard eur na dotacích. Ve prospěch států jižní Evropy – Španělska, Řecka a Itálie.

Čechům dát méně, přidat Španělům, Řekům a Italům! Nový návrh rozdělení peněz z EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro

„Reformy jsou součástí návrhu rozpočtu EU na roky 2021 až 2027. Podle informací listu by měly v příštím rozpočtu země Visegrádu (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) spolu s Pobaltskými zeměmi dostat zhruba o 37 miliard eur méně, zatímco jižní země získají o téměř čtyři miliardy eur víc,“ napsal server.

Ani navrhovaná reforma však nezmění nic na tom, že země střední Evropy nebo země Pobaltí i nadále zůstanou největšími příjemci evropských dotací. Slovenko a Lotyšsko by prý i po reformě měli dostávat řikrát více peněz než Itálie. I evropské dotace životní úroveň zemí střední Evropy zvyšují. Zvýšení životní úrovně s sebou nese pokles dotací. Česku by měly podle původních pravidel klesnout asi o 10 procent. Podle nových pravidel by to ovšem bylo o 24 procent. Česká ministryně financí za hnutí ANO už oznámila, že chystané změny nepovažuje za dobré a chce o věci jednat. Polsko, které by mělo přijít o 23 procent dotací, se k tomu staví podobně.

Eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger už dopředu všem kritikům vzkazuje, že nehodlá z návrhů změn ustupovat. „Pokud jsem kritizován ze všech stran, tak to dělám správně,“ prohlásil. Je tak jasné, že se o rozpočet na příštích sedm let povede tvrdá slovní bitva.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drahoš asi přiznal, co nechtěl. Zkušený politik obrátil jeho argumenty proti němu. Volit ze zahraničí poštou? A je jasno

19:20 Drahoš asi přiznal, co nechtěl. Zkušený politik obrátil jeho argumenty proti němu. Volit ze zahraničí poštou? A je jasno

Každému volebnímu hlasování by měl být někdo přítomen kvůli kontrole. Bývalý a zkušený politik ODS V…