Čelte ruským sankcím, kupujte domácí výrobky, vyzýval z televize Jurečka

07.08.2014 22:40

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) ve čtvrtečních Událostech, komentářích vysvětloval, jak to bude s dopadem ruských sankcí na české zemědělce a spotřebitele. Jen za tento rok se prý hraje o 300 milionů korun. Šéf resortu ale věří, že si čeští občané navzájem pomohou.

Čelte ruským sankcím, kupujte domácí výrobky, vyzýval z televize Jurečka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zemědělství Marian Jurečka
reklama

Jeden rok nesmí na ruský trh vstoupit zemědělci a potravináři ze zemí, které před časem přistoupily na sankce vůči Rusku. Co to znamená pro Českou republiku? Podle Jurečky může dojít k přetlaku na evropském trhu, protože na něm zůstane zboží, které by za běžných okolností skončilo v Rusku. V tuto chvíli prý můžeme počítat se ztrátami ve výši 300 milionů korun za letošní rok.

Tu pomoc lze očekávat spíše od EU, protože na národní úrovni máme jasně daná pravidla podpory. Pro tento případ nám v tuto chvíli chybí nástroje,“ upozornil Jurečka. Jednou z možností je vyvézt zboží mimo Rusko, konkrétně dál do Asie. Než se toto podaří, je teoreticky možné, že ztráta zemědělců bude na evropské úrovni kompenzována. „Bavíme se o tom, že bychom mohli řádově v čase dvou, tří nebo čtyř měsíců nastartovat opatření podporující export do Asie, a než se to podaří, tak zemědělcům platit kompenzace,“ popsal možný scénář Jurečka.

Jednoznačně také prohlásil, že Rusko vyhlášením protisankcí porušuje pravidla Světové obchodní organizace. O tom by se ale spíše měli bavit premiéři jednotlivých zemí. Jurečka z pozice ministra zemědělství může spíš apelovat na české občany, aby ještě více sledovali zemi původu jednotlivých výrobků a kupovali domácí potraviny. Před televizními kamerami k tomu také vyzval.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Maďarsko se blíží Rusku! Po estrádě s duhou před velvyslanectvím bruselský Pirát Peksa ještě přiložil pod kotel

19:58 Maďarsko se blíží Rusku! Po estrádě s duhou před velvyslanectvím bruselský Pirát Peksa ještě přiložil pod kotel

Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa varuje před novým maďarským zákonem, zakazujícím propagaci LGBTQ…