Cenzurovaná témata v Číně? Patří k nim i zprávy o Jie Ťien-mingovi

4. 10. 2019 15:43

Server Neovlivní.cz poukázal na výzkum neziskového projektu Global Voices, kdy podle všeho zprávy o čínském poradci Jie Ťien-mingovi patřily mezi deset nejvíce cenzurovaných témat na největší čínské sociální síti WeChat.

Cenzurovaná témata v Číně? Patří k nim i zprávy o Jie Ťien-mingovi
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Jie Ťien-ming, jenž je stále zvláštním poradcem prezidenta Miloše Zemana, byl loni v Číně zatčen a obviněn z korupce. Server Neovlivní.cz si nyní všímá toho, jak zprávy o něm patřily mezi cenzurovaná témata. Ve výzkumu projektu Global Voices došlo k zaměření na čínskou sociální síť WeChat. 

„Nikdo v Číně není imunní vůči ‚zmizení‘,“ uvedli autoři výzkumu s tím, že spolu s mnoha běžnými lidmi se to přihodilo miliardářům, celebritám i vysoce postaveným úředníkům. Například v roce 2018 zmizela herečka Fan Bingbing, protestantský kazatel Wang Yi, provozovatel kasina Yang Zhihui či právě Jie Ťien-ming. 

Cenzurovány byly například přehledy o zprávě o Jie Ťien-mingově zatčení. Zprávy byly nahrazeny textem „smazáno kvůli nelegálnímu obsahu“.

Jie Ťien-ming byl zakladatelem a předsedou společnosti CEFC, která v České republice oznámila mnohamiliardové investice. Ještě před jejich dokončením ho ale čínské úřady začaly vyšetřovat. Podezíraly ho z hospodářské kriminality. Zeman ho opakovaně odmítl z funkce poradce odvolat do doby, než bude z něčeho reálně obviněn nebo odsouzen.

Aktiva CEFC poté převzala čínská státní společnost CITIC. S jejich zástupci Zeman během své poslední návštěvy v Pekingu jednal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Propaganda německých protektorů. Vzpomínáte na ten odpad na ČT? Vyoral se dobře baví nad vysíláním pro Maďarsko

15:56 Propaganda německých protektorů. Vzpomínáte na ten odpad na ČT? Vyoral se dobře baví nad vysíláním pro Maďarsko

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Zcela nepokrytě a bezprecedentně probíhá genocida psychického a fy…