Černé na bílém: Romové v Česku čelí diskriminaci!

08.08.2020 14:45

Dvaadvacetiletý Robert Olah z Děčína je studentem ekonomie na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Podle serveru Romea.cz ve své nedávno dopsané bakalářské práci prokázal, že čeští Romové čelí na trhu s bydlením diskriminaci.

Černé na bílém: Romové v Česku čelí diskriminaci!
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Romský festival v Chanově

Někdejší ombudsmanka Anna Šabatová ještě jako veřejná ochránkyně práv opakovaně upozorňovala na diskriminaci, které podle jejího názoru musí čeští Romové čelit.

Problém je, že víme, že existuje. Ale poměrně málo Romů se na ombudsmana potom obrátí s konkrétní stížností, takže je těžké o tom vydávat nějaká svědectví. Někteří se na mě obrátili a byli to celkem jasné případy, ze kterých se dala dovodit diskriminace, ale já nepochybuji, že je jich mnohem víc. Třeba o přístup k bydlení – realitní kancelář člověka rovnou odmítla jen proto, že to byl Rom. Nezjišťovala o něm nic, nevěděla, kdo je. Pouze na základě toho, že jeho jméno znělo romsky, ho odmítla,“ poznamenala Šabatová v rozhovoru pro server iDNES.cz už v roce 2014.

Server Romea.cz upozornil na bakalářskou práci romského studenta ekonomie na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně Roberta Olaha, který popsal diskriminaci na trhu s byty, které podle něj musí Romové v Česku čelit. Vzdělaní Romové na tom prý jsou o něco líp, ale ani oni to podle Roberta Olaha nemají na trhu s bydlením snadné

„I když je diskriminace v přístupu k bydlení v České republice zakázána, často k ní vůči Romům dochází. Tento fakt jsem chtěl ověřit pomocí experimentu, který probíhal prostřednictvím internetu. Impulsem pro zpracování tohoto tématu byly i mé osobní zkušenosti,“ prozradil Olah.

Vytvořil fiktivní e-mailové adresy s typicky romskými a typicky neromskými jmény a skrze tyto adresy reagoval na nabídky bydlení na internetu. A zjistil následující.

„Testem byly nalezeny statisticky vysoce signifikantní rozdíly v odpovědích mezi žadateli. Neromští žadatelé byli úspěšnější při snaze získat bydlení oproti Romům, kterým se dostalo méně pozvánek na prohlídky bytů a více negativních odpovědí, kdy nejméně pozitivních odpovědí získal Rom operátor výroby proto, že má typicky romsky znějící jméno a nižší vzdělání, což je v souladu se dřívějšími výzkumy, které ukazují, že jedinec patřící k národnostní menšině má obvykle nižší pravděpodobnost obdržení pozvánky na prohlídku bytu či jiné pozitivní reakce,“ prozradil.

„Vliv kraje na obdržení pozitivní reakce od pronajímatele byl prokázán pouze u Romů. V Ústeckém a Moravskoslezském kraji, kde se ke svému původu hlásí nejvíce Romů, totiž měli nižší pravděpodobnost obdržet pozitivní reakce od pronajímatelů na rozdíl od hlavního města Prahy a Zlínského kraje, kde se ke svému původu hlásí nejméně. Naopak neromští žadatelé měli v každém z vybraných krajů srovnatelnou pravděpodobnost obdržení pozvánky na prohlídky bytů nebo jiných pozitivních reakcí a pouze minimum negativních odpovědí,“  pokračoval absolvent bakalářského vysokoškolského oboru.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …