Černochová: Primátor Hřib je jako bolševici!

14. 8. 2019 7:28

Deska připomínající podíl Rudé armády v čele s maršálem Ivanem Koněvem na osvobození Prahy od nacistů se na svoje místo na Staroměstskou radnici nevrátí. Skončí v muzeu. Na tuto skutečnost mimo jiné reagovali poslankyně ODS Jana Černochová či zástupce spolku Evropské hodnoty Jakub Janda.

Černochová: Primátor Hřib je jako bolševici!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lídr České pirátské strany a nový primátor Prahy Zdeněk Hřib

Deska byla sundána ze Staroměstské radnice kvůli opravě budovy v roce 2017. Nyní za její opětovné vyvěšení lobboval například předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO), u primátora Prahy Zdeňka Hřiba (Piráti) však neuspěl. „Pan předseda zdvořile upozornil na to, že je to pro Ruskou federaci citlivá záležitost, a abychom se na to zkusili podívat jejich očima,“ uvedl k celé věci Hřib, podle jehož slov Vondráček apeloval na to, aby se vyšlo vstříc ruské ambasádě.

Původní text ZDE.

Podle ruského velvyslanectví deska podléhá legislativě o válečných hrobech, kdy by měla deska na radnici zůstat. Primátor však tvrdí, že na desku se zmíněný zákon nevztahuje. 

„Co se týče důvodu, proč se deska nevrátí na Staroměstskou radnici, spočívají v tom, že je historicky nepřesná. V českém textu je zanedbávána role Pražského povstání,“ uvedl Hřib.

„Primátor Prahy Hřib nemá co přepisovat historii, ani bourat pomníky. Protože pokud to dělá, chová se úplně stejně, jako se choval bolševik. V tomto sporu jasně stojím na straně těch, co tam chtějí desku ponechat. Klidně ať je k ní nějaká další vysvětlivka, odkaz... Nemusím mít ráda Sovětský svaz resp. Rusko, ale nikdy nebudu zpochybňovat to, že se i jejich vojáci, za cenu obrovských ztrát na životech, zásadním způsobem podíleli na osvobození Československa! Jestli se nepletu tak v Praze to byla 1. ukrajinská fronta Rudé armády. Ne, nebudu tady ani řešit kdo to měl do Prahy blíž a kdo dál a jestli se dával rozkaz ten, nebo onen a kam si nás kdo z vítězů přiřadil, sorry – při hodnocení tzv. férovosti a neférovosti bychom se museli dostat až pred Mnichov, což asi ani nechceme... Oč Hřibovi opravdu jde, jde mu o historii, nebo o prázdné gesto s cílem ‚nandat‘ to rusákům za každou cenu? Vždyť Pražské povstání připomínají desítky jiných desek. Je smutné, že je pražský primátor takový populistický pozér a ignorant, který zřejmě v hodinách dějepisu raději ‚smažil‘ nějakou počítačovou hru,“ uvedla k celé věci poslankyně za ODS Jana Černochová.

„A dost by mě zajímalo stanovisko památkářů v této věci! My v Grebovce koukáme na srp a kladivo na stropě vily, protože to památkáři prohlásili za dobový artefakt a nedovolili to přemalovat do původní podoby,“ dodala.

„Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vodkáček opět zapracoval pro Ruskou federaci. Tentokrát mu ruský velvyslanec řekl, aby šel tlačit na primátora Prahy ve věci pamětní desky sovětského okupanta. A jeden z nejvyšších ústavních činitelů ČR to poslušně šel udělat. Už aby tihle kolaboranti konečně vypadli,“ uvedl pak k celé věci lobbista Jakub Janda.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pubertální!“ Hřib to pěkně schytal. Martin Komárek o pražském pálení mostů s Čínou. A tvrdá slova o Soukupovi

15:45 „Pubertální!“ Hřib to pěkně schytal. Martin Komárek o pražském pálení mostů s Čínou. A tvrdá slova o Soukupovi

„Jakkoliv Jaromíra Soukupa považuji za schopného odborníka, je moderátorem více než podprůměrným a d…