Černoši volí Trumpa: Hrozí mu vězení, to se jim líbí

24.06.2024 10:30 | Zprávy

Americké prezidentské volby mají velmi specifický systém. Nezřídka v nich rozhodují tzv. swing states, tedy státy, kde někdy volí demokraty, někdy republikány. Podle posledních průzkumů v nich zatím vede Donald Trump. Mimo jiné i proto, že mu více než jiným republikánům fandí američtí černoši. Proč? Odsouzení americkými soudy mu u nich pomohlo.

Černoši volí Trumpa: Hrozí mu vězení, to se jim líbí
Foto: Repro Twitter
Popisek: Trumpova fotka ze zatýkání

V USA pokračuje předvolební kampaň mezi Donaldem Trumpem, který se chce vrátit do prezidentského křesla poté, co ho o něj připravil Joe Biden, který úřad obhajuje nyní. Výsledky průzkumů pro oba kandidáty jsou prozatím těsné, jejich agregátor u čísel z června ukazuje rozdíl mezi kandidáty maximálně 3 procenta.

Jak uvádí magazín Forbes, Trump přitom vede nad Bidenem v tzv. swing states. Což jsou státy, které většinou o výsledku voleb rozhodují. Jedná se o státy Michigan, Pensylvánie, Wisconsin, Georgia, Severní Karolína, Arizona a Nevada. A to podle průzkumů ve všech.

Jednou z opor Demokratické strany je černošské obyvatelstvo USA. Jak uvádí katarská Al-Džazíra, příklon k demokratům začal v třicátých letech minulého století, kdy prezident Roosevelt zavedl programy pro podporu zaměstnanosti. Byla to také Demokratická strana, která prosazovala desegregaci USA a boj za lidská práva černochů. Tím si naklonila černošské obyvatele, ale ztratila hlasy bělochů z jihu Spojených států.

Zatím tato náklonnost trvá. Ale Trump ji začíná nahlodávat. V roce 2016 získal podle dotazníků 8 % hlasů amerických černochů. V roce 2020 už to bylo 12 %. A podle průzkumů z března by Trump dostal 17 % hlasů černochů, přičemž dalších 20 % uvedlo, že bude volit někoho jiného než Trumpa nebo Bidena. Státy Michigan, Georgia i Severní Karolína mají přitom větší procento černošských obyvatel, než je průměr Spojených států (14,2 % – pozn. red.).

Ironicky mu může pomoci právě jeho nedávné odsouzení. Uvádí to například konzervativní komentátor Stephen L. Miller, který se ale jinak nepočítá k zastáncům Donalda Trumpa. „To je Bidenův problém s ‚odsouzeným zločincem‘ Trumpem. Nemůže sjednotit černošské hlasy a zároveň tvrdit, že americká justice nikdy nebyla zaujatá vůči lidem, jako například vůči Afroameričanům. Celá demokratická platforma byla o rovnosti proti neférovému systému justice. A teď je to najednou: ‚Obviníme každého, kdo jedná protizákonně.‘ To zní jako ‚trestní zákoník‘ Joea Bidena a ‚jdi do vězení za trávu‘ Kamala Harrisová,“ naráží Miller na to, že Joe Biden v devadesátých letech podpořil trestní zákoník, který vedl k masivnímu nárůstu vězňů. Kamala Harrisová zase dříve zastávala funkci státního zastupitele a mimo jiné má za sebou asi 1900 úspěšných případů stíhání za marihuanu.

„Trump jako zločinec je pro černošské voliče přitažlivější a říkali jsme, že se to stane,“ dodal ještě Miller.

Nicméně podle Lenarda McKelveyho, moderátora populárního rádiového pořadu Breakfast Club, jsou zvěsti o podpoře Trumpa z řad černochů přehnané. „Jsem si jistý, že někteří černoši podporují Donalda Trumpa, ale není to převládající názor,“ uvedl pro BBC. Také odhadl, že negativní nálada k Bidenovi bude spíše vyvěrat z nespokojenosti a zklamání. „Z historie víme, že Demokratická strana nesplnila hodně ze svých slibů,“ řekl.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

To je ta vaše podpora firmám?

Vybírat od nich za poplatky pro veřejnoprávní média? Myslíte, že lidé chodí do práce poslouchat rádio nebo se dívat na tv?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fialova vojenská dohoda s Ukrajinci: Černé na bílém. Materiál, výcvik, zbrojní výroba

18:12 Fialova vojenská dohoda s Ukrajinci: Černé na bílém. Materiál, výcvik, zbrojní výroba

Předseda vlády ČR Petr Fiala se ve čtvrtek 18. července 2024 zúčastnil v Blenheim Palace ve Velké Br…