Češi, Evropa nás jednou označí za kriminálníky, píše Jan Čulík

20. 9. 2015 9:28

Šéfredaktor Britských listů Jan Čulík s obavami sleduje, jak se čeští politici a spolu s nimi i mnozí čeští občané stavějí k uprchlíkům. Měli bychom se prý modlit, aby v budoucnu nezasáhla žádná katastrofa, ať už ekologická nebo jiná. V Evropě to bohužel není příliš pravděpodobné, takže se máme čeho bát, protože nám Evropa zřejmě odmítne pomoci, když převezme naše chování.

Češi, Evropa nás jednou označí za kriminálníky, píše Jan Čulík
Foto: Radim Panenka
Popisek: Policie vyvádí uprchlíky z rychlíku v Břeclavi do připravených autobusů
reklama

Ze Sýrie prchají muži, ženy i děti před hrůzami války a v Evropě dnes často vidíme scény, o nichž si mnozí z nás mysleli, že je po skončení druhé světové války už nikdy neuvidíme, bohužel mylně. Na nádražích na zemi znovu přespávají běženci, kteří potřebují naši pomoc, ale nedostává se jim jí. Alespoň ne v takové míře, jako by potřebovali.

Bohužel za to mohou „poděkovat“ i odmítavým postojům středoevropských států. Češi odmítají povinné kvóty, Maďaři neváhají proti uprchlíkům použít slzný plyn. „Víte, co to znamená, milí Češi? Že jakmile dojde k ekologické či k politické katastrofě nebo k vojenské invazi a vy budete muset utíkat, dnešní Evropa vás okamžitě degraduje na podezřelé kriminálníky a vůbec vám nepomůže,“ varuje Čulík.

Střední Evropa by si přitom měla pamatovat, jak rychle se mohou změnit poměry, jak rychle se z poklidně žijícího občana mže stát uprchlík, který žádá o pomoc v sousední zemi, ale také třeba daleko za mořem. Přestože tuto zkušenost máme, dnes uprchlíky odmítáme.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Datový vědec pozoruje Čechy z tepla Dubaje: Hrozné! Tady je 16 bodů, řiďte se jimi, jinak vás covid zničí

22:40 Datový vědec pozoruje Čechy z tepla Dubaje: Hrozné! Tady je 16 bodů, řiďte se jimi, jinak vás covid zničí

Nejslavnější český datový vědec Petr Ludwig opustil svůj domovský New York a na první polovinu roku …