Češi a Slováci prý na východě Ukrajiny založili vlastní jednotku

08.06.2015 20:05

Na východě Ukrajiny bojuje samostatná jednotka složená z Čechů a Slováků, která je součástí takzvané Mezinárodní brigády 15. armády samozvané Doněcké lidové republiky. Napsal to server aktuality.sk, z nějž citovaly Novinky.cz. "Nemáme potvrzeny žádné informace, že by v jednotkách bojujících na Ukrajině byli čeští občané," řekl ale ČTK mluvčí ministerstva zahraničí David Frous.

Češi a Slováci prý na východě Ukrajiny založili vlastní jednotku
Foto: Sergei Grits, ČTK/AP
Popisek: Proruští ozbrojenci na východě Ukrajiny

V rozhovoru pro aktuality.sk jeden ze slovenských příslušníků jednotky pod podmínkou anonymity sdělil, že po boku proruských povstalců bojují čtyři Češi a čtyři Slováci. Slovák zvaný Sojka, kterým je podle aktuality.sk Martin Keprta, má údajně hodnost nadporučíka. "Další Češi a Slováci nemají velitelské funkce a působí v řadových hodnostech, popřípadě jako konzultanti," uvedl.

Na východ Ukrajiny míří řada dobrovolníků

Jednotka se podle něj věnuje "diverzi a rozvědce v týle protivníka", přičemž respektuje mírové dohody z Minsku. V únoru, březnu a dubnu působila v Debalceve a od května sídlí u Marjinky. Na denním pořádku tam prý jsou přestřelky a ranění. Češi i Slováci údajně dostávají žold přibližně 8000 hřiven (asi 9200 korun). "Máme tam normálně kasárna. Nemůžu specifikovat povahu tohoto objektu, ale je tam voda, topení a normální postele. Nejsme stále na bojové linii," uvedl muž.

Na dotaz aktuality.sk ohledně ruských vojáků na východní Ukrajině uvedl, že v jeho jednotce není ruský velitel ani jeden. "Mnoho 'zaručených' informací o přítomnosti ruských vojsk pochází z fotek, kde je kluk s ruskou nášivkou. Ruskou nášivku, popřípadě ruské vojenské označení, tu nosí mnoho lidí. Rusko nám pomáhá morálně i politicky. Také posílá humanitární pomoc, která je víc než nutná," tvrdí muž.

Na východ Ukrajiny podle něj míří mnoho dobrovolníků, každý den projde přijímací komisí pět až 20 lidí, takže Rusko na Ukrajině "ani nepotřebuje být". Ze Slováků byl prý nejvážněji zraněn "Sojka" , který čeká na operaci čelisti. "Jeden Slovák byl ještě zraněn při střelbě z RPG." Muž tvrdí, že česko-slovenská jednotka navazuje na legionářskou tradici, a založena byla proto, "abychom mohli zachycovat lidi, kteří se sem ze Slovenska a České republiky rozhodli přijít". V armádě Doněcké lidové republiky i Luhanské lidové republiky prý působí i další Češi a Slováci.

Na Ukrajině už údajně v bojích zahynul Čech Ivo Stejskal z Brna

Důvody, proč se Češi a Slováci vydávají bojovat na Ukrajinu, jsou podle něj různé. "Někdo chtěl začít budovat kariéru v armádě, jiného vyhnala z domova nechuť ke konzumnímu způsobu života, nebo je to dobrodruh. Jsou tu Češi, kteří mají ruské kořeny a cítí povinnost bránit ruské obyvatelstvo".

Na Ukrajině už údajně v bojích zahynul Čech Ivo Stejskal z Brna. Loni v září to v České televizi potvrdila sestra zemřelého Monika. Média spekulovala ještě o dalším mrtvém Čechovi, Vojtěchu Hlinkovi z Žatce, který prý se Stejskalem bojoval v řadách proruských separatistů.

České zákony zakazují vojenskou službu v cizích armádách pod trestem až pěti let vězení. Výjimkou je služba v armádách členských zemí NATO či služba se souhlasem prezidenta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po konci Lipovské zbývá ještě jeden terč, Duka. Šarapatka nabíjí kanón

17:28 Po konci Lipovské zbývá ještě jeden terč, Duka. Šarapatka nabíjí kanón

Někdejší člen Rady ČT Zdeněk Šarapatka zajásal nad koncem ekonomky Hany Lipovské v tomto tělese. Pos…