Češi budou moct na pracovní dovolenou do Korey

11.04.2012 16:08

Vedle Kanady a Nového Zélandu by mladí Češi měli mít už brzy možnost odcestovat na "pracovní dovolenou" také do Jižní Koreje. Senát ve středu schválil dohodu, podle níž budou Češi moct po této asijské zemi cestovat a současně dostanou povolení vydělat si peníze na pokrytí cestovních nákladů. Ty samé podmínky budou platit i pro Korejce, kteří v programu pracovní dovolená přijedou do Česka. Smlouvu ještě musí podepsat prezident, uvedla ČTK.

Češi budou moct na pracovní dovolenou do Korey
Foto: Martin Kovář
Popisek: Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg

Smlouvu vyjednala ministerstva zahraničí obou zemí. Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09) senátorům řekl, že do Koreje budou moci jet lidé ve věku mezi 18 až 35 lety, přičemž povolení dostanou maximálně na jeden rok. Ministr podotkl, že Korea je fascinující země. "Během čtyřiceti let se z opravdové nouze a bídy vypracovali v jednu z nejvyspělejších bohatých průmyslových zemí na světě," uvedl ministr, podle něhož Česko má v Koreji mnoho fanoušků.

Očekává tak velký zájem o pobyt v tuzemsku. Stejně tak ale předpokládá zájem českých turistů o cestu do Koreje.

Nová smlouva usnadní žádosti o dlouhodobý pobyt s možností práce

Mezi Českem a Koreou je bezvízový turistický režim, bez víza mohou lidé pobývat v druhé zemi do 90 dnů, přičemž účelem nesmí být výdělečná činnost. Nová smlouva o pracovní dovolené usnadní žádosti o dlouhodobé vízum s možností práce. Obě strany určí roční kvóty pro zájemce.

Česko v poslední době přitahuje některé korejské investory. Koncern Hyundai otevřel zhruba před třemi lety v Nošovicích svůj první evropský automobilový závod. V Česku otevřeli výrobny někteří jihokorejští dodavatelé dílů pro automobilku. Přicházejí i další podnikatelé. Například společnost GS Caltex chce v Karviné postavit továrnu na plastové díly, její dokončení plánuje na konec letošního roku.

Podobné dohody o pracovní dovolené už má Česko sjednány se Zélandem a Kanadou. Pobyt s dovolenou a prací v těchto zemích mohou využívat Češi až do 35 let. Od spuštění programu v Kanadě na podzim roku 2007 ho při cestě do této zaoceánské země využilo nejméně 1325 Čechů. Žádaná je také novozélandská možnost - roční kvóta pro podávání žádostí je 1200 lidí, zájem přitom převyšoval nabídku.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šándor zuří: Pandemie? Máme 60 pozitivních denně! Ještě zpřísnit? Na co si to hrajeme. A vrhnout se na děti?!

17:00 Generál Šándor zuří: Pandemie? Máme 60 pozitivních denně! Ještě zpřísnit? Na co si to hrajeme. A vrhnout se na děti?!

„Jsme dnes v situaci, kdy nevíme, jak na tom jsme. Mluvíme o pandemii a máme šedesát pozitivních den…