Češi budou na podzim volit své poslance z Barmy či Senegalu

03.08.2017 19:15

V podzimních parlamentních volbách budou registrovaní voliči moct nově hlasovat o složení Sněmovny z Barmy, Senegalu nebo Lucemburska. V těchto a několika dalších zemích totiž Česká republika od posledních parlamentních voleb, které se konaly v roce 2013, otevřela své zastupitelské úřady, píše ČTK.

Češi budou na podzim volit své poslance z Barmy či Senegalu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volič u volební urny, ilustrační foto

Plyne to z vyhlášky, která upravuje dodání hlasovacích lístků do ciziny. Ministerstvo zahraničí připravilo její aktualizaci, momentálně je v připomínkovém řízení. Před čtyřmi lety volilo poslance v zahraničí 10.000 českých občanů.

„Od poslední novelizace vyhlášky v roce 2013 došlo k některým změnám, které je třeba v těchto seznamech zohlednit,“ zdůvodňuje ministerstvo svůj postup. „V některých zemích vznikly nové zastupitelské úřady, některé úřady byly uzavřeny, případně došlo ke změně úrovně zastoupení,“ píše se v materiálu.

Vyhláška obsahuje dvě přílohy, z nichž v první jsou uvedeny zastupitelské úřady, na které se dodávají papírové hlasovací lístky. Do této skupiny úřadů patří zastoupení České republiky v sousedních zemích, tedy v Německu, Polsku, Rakousku a na Slovensku.

Nově jsou na seznamu ambasády v keňském Nairobi, senegalském hlavním městě Dakar a zambijské Lusace

Další více než stovka českých úřadů dostane hlasovací lístek ve verzi pro tisk. Právě jejich seznam se vyhláškou mění. Před čtyřmi lety mohli Češi volit například na českém velvyslanectví v Libyi nebo v Zimbabwe. Dnes jsou obě ambasády zavřené. Česko zrušilo své zastoupení také v malijském Bamaku a v japonském Kjótu. Volit se nebude ani na generálním konzulátu v Doněcku. Ten Česká republika uzavřela v roce 2014 kvůli válce na východě Ukrajiny.

Nově jsou na seznamu ambasády v keňském Nairobi, senegalském hlavním městě Dakar a zambijské Lusace. V Asii Česko od posledních parlamentních voleb rozšířilo své zastoupení o generální konzulát v iráckém Irbílu a v Čcheng-tu, hlavním městě čínské provincie S'-čchuan. Hlasovací lístky budou pro registrované voliče k dispozici také na českých velvyslanectvích v Barmě a v Kambodži.

Češi v cizině měli možnost vybírat si poslance ve volebních místnostech na zastupitelských úřadech či konzulátech zatím čtyřikrát. Před každými volbami státní volební komise losem určí kraj, pro jehož kandidátky se v cizině hlasuje. Poprvé to bylo v roce 2002, kdy se rozhodovalo mezi jihomoravskými kandidáty. Při následujících dvou volbách volili Češi v zahraničí mezi jihočeskými kandidáty. V roce 2013 byl stejně jako letos vybrán Středočeský kraj.

Počet Čechů hlasujících v cizině se stabilně zvyšuje. Při premiéře před 15 lety přišlo hlasovat zhruba 3800 lidí, v roce 2006 jich bylo kolem 6700, o čtyři roky později 8222. K předčasným sněmovním volbám před čtyřmi lety se dostavilo na ambasády 10.571 voličů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…