Češi by nejraději bydleli se Slováky nebo s Angličany, ukázal průzkum STEM

21.05.2012 15:10

Česká veřejnost je některým cizincům otevřená, jiným méně. Nejlepší vztahy mají Češi ke Slovákům, dále také k Angličanům, Francouzům, Američanům, Polákům a Němcům. Otevřený vztah mají občané České republiky k Vietnamcům a Číňanům, horší je to se vztahem k Afgháncům, Arabům nebo Čečencům. Vůči Romům panuje v Česku nejvíce předsudků. Vyplývá to z výzkumu agentury STEM.

Češi by nejraději bydleli se Slováky nebo s Angličany, ukázal průzkum STEM
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotokoláž.

V průzkumu společnost STEM zjišťovala, koho by Češi chtěli mít za souseda. Nejlépe jsou vnímáni Slováci, s nimi nemá problém až 88 procent dotázaných.

Zhruba tříčtvrtinová většina veřejnosti by neměla problém přijmout za souseda Angličana (83 procent), Francouze (81 procent), Američana (74 procent), Poláka (73 procent) nebo Němce (72 procent).

STEM se také ptal na případné sousedské vztahy se Židy. S těmi by žilo 64 procent Čechů. S Volyňskými a Kazašskými Čechy 58 procent.

Celý průzkum STEMu ZDE

Jen 40 procent lidí by snášelo sousedství Rusů. Mít za souseda Číňana by chtělo 38 procent lidí, stejně jako Vietnamce. S Ukrajinci by chtělo sousedit 33 procent Čechů.

Araby by jako sousedy bez problémů přijalo jen 23 procent lidí, stejně jako Afghánce.

STEM poukazuje také na dlouhodobě špatný vztah české veřejnosti k Romům. Pouze 12 procent lidí by nemělo problém, kdyby měli v sousedství Romy. Až 38 procent lidí uvedlo, že by takové soužití bylo nepřijatelné.

Vztah Čechů k různým národům provádí agentura od roku 1994. Letošní průzkum se uskutečnil ve dnech 18. až 29. dubna na souboru 1084 občanů ČR starších 18 let.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Toto přeje Zemanovi herec - fanoušek Pirátů. Chudák Bohdalová

12:00 Toto přeje Zemanovi herec - fanoušek Pirátů. Chudák Bohdalová

Mezi podporovatele Pirátů a STAN, kterými se strana chlubí, se nově zařadil herec Karel Zima. Na koa…