Češi byli v Evropě nejspořivější. Pak se to změnilo, vyprávěla analytička

07.08.2012 18:58 | Zprávy
autor: pan

Podle slov analytičky České statistického úřadu (ČSÚ) Drahomíry Dubské bývali Češi nejspořivějším národem v Evropě. Změna ale nastala kolem roku 2000, kdy se úspory začaly ztenčovat a lidé více utráceli.

Češi byli v Evropě nejspořivější. Pak se to změnilo, vyprávěla analytička
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze

„Češi byli nejspořivějším národem v Evropě. Ale už někdy okolo roku 2000 se začala tzv. míra úspor, což je poměr objemu úspor k jejich příjmům, podstatně tenčit, a byla dokonce na polovině evropského průměru. To, že lidé dávali přednost spotřebě na úkor toho, že neodkládali peníze na stranu, bylo zcela evidentní,“ popisovala v Impulsech Václava Moravce analytička Drahomíra Dubská.

Následně českým domácnostem uškodila hospodářská krize. „České domácnosti v roce 2010 a 2011 jednoznačně začaly trpět tím, jak se vyvíjí ekonomika. Trpěly tak pokud jde o příjmy,“ dodala. Právě hodnota příjmů se podle jejích slov zhoršila.

Přitom je Česká republika na tom dobře, co se týče ohrožení příjmovou chudobou. „Ohrožení příjmovou chudobou je v České republice dlouhodobě vůbec nejnižší ze všech zemí EU 27, což je samozřejmě velmi pozitivní zpráva,“ připustila na jednu stranu Dubská.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Nemá snad pravdu?

Belgický podnikatel a bývalý lobbista Frédéric Baldan, který kvůli kritice Ursuly von der Leyenové na několik měsíců přišel o přístup ke svým penězům, varuje, že se EU mění v totalitní stát, který chce ovládat veškeré aspekty našich životů. Toho podnikatele nemám, ale také mám dojem, že nás chce EU ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

21:14 Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

„Vážený pane prezidente, obracím se na Vás nejen jako na hlavu státu a vrchního velitele, ale také j…