Češi dnes definitivně zvolí 25 senátorů

13.10.2018 6:04

Češi dnes dokončí volbu 25 budoucích senátorů. Zároveň určí, jak silnou většinu bude mít opozice v horní komoře Parlamentu. Možnost hlasovat může využít většina ze 2,55 milionu voličů, kteří nenašli cestu do volebních místností v pátek. Na výběr mají 50 kandidátů, kterým dali před týdnem v jednotlivých obvodech nejvíce hlasů. Zprávu přinesla ČTK.

Češi dnes definitivně zvolí 25 senátorů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klub nezávislých senátorů uspořádal na půdě Senátu konferenci Role ČT v naší společnosti. Nikdo z vedení ČT, přestože byli ředitelé pozváni, na konferenci nedorazil

I dnes zůstanou zavřené volební místnosti v Praze 4 a na Vsetínsku. Už před týdnem tam byli v prvním kole senátory zvoleni nově bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš (za STAN) a opětovně zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL).

Jiří Čunek

  • KDU-ČSL
  • ANO křesťanským hodnotám
  • senátor

Volební místnosti budou otevřeny od 08:00 do 14:00. Pak volební komisaři začnou hlasy sčítat. Výsledky bude následně Český statistický úřad zveřejňovat na volebním webu. Podle zkušeností z minulých voleb by mohly být kompletní výsledky známy do tří hodin po uzavření volebních místností.

První volební kolo vyhrála ODS, která má své kandidáty v 11 obvodech. ANO má deset finalistů, ČSSD pět, stejně tak i STAN. KDU-ČSL má ve finále čtyři želízka v ohni. Po třech kandidátech mají v závěrečném klání Piráti a hnutí Senátor 21, tři jsou nezávislí kandidáti. TOP 09 má dva finalisty, KSČM jednu kandidátku.

Mezi finalisty je deset žen, proti sobě stojí jen na Prostějovsku. Z 12 senátorů, kteří obhajovali mandát, může být znovu zvoleno s Čunkem dalších devět.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výbušně k Turecku v Sýrii: Toto Západ nechce slyšet, píše Spencerová. Evropo, boj se, zaznělo

6:51 Výbušně k Turecku v Sýrii: Toto Západ nechce slyšet, píše Spencerová. Evropo, boj se, zaznělo

Je nejvyšší čas, aby se evropští lídři probudili a začali se Ankarou velmi vážně zabývat. Evropa má …