Češi jsou rasisté, smutní klimatická aktivistka. Tento pocit ji přepadá i v tramvaji. Špatně jí je i z ekonomického růstu

29.07.2021 8:10

V Česku žijí i lidé, kteří všechno vidí skrze rasu. Například klimatická aktivistka Michaela Pixová, která se k tomuto uvažování přiznala na Facebooku. „U tmavších lidí či muslimů mě třeba v tramvaji pokaždé provází myšlenky typu: Kolik lidí toho člověka tady nenávidí už jen od pohledu? Kolik tu sedí nácků, kteří by mohli začít hulákat Čechy Čechům?" říká. V cizině pro změnu myslí na kolonialismus.

Češi jsou rasisté, smutní klimatická aktivistka. Tento pocit ji přepadá i v tramvaji. Špatně jí je i z ekonomického růstu
Foto: Repro Facebook
Popisek: Aktivistka z Klimatické koalice, Michaela Pixová

Anketa

Vnímáte sudetské Němce jako své krajany?

3%
96%
hlasovalo: 19293 lidí
Otázka, zda jsou Češi rasisté, se řeší už nějakou dobu, a ti, kdo tvrdí, že Češi mají s rasismem problém, poukazují na odpor k migrantům z Afriky a Blízkého východu či vztah k Romům, zatímco ti, kdo Čechy za rasisty nepovažují, se ohánějí tím, jak snadno a bezproblémově se Češi sžili s vietnamskou menšinou.

Nicméně, v Česku lidé, kteří svět podle rasy vidí, evidentně jsou. Patří mezi ně dle svých vlastní slov Michaela Pixová. Pixová je podle svého blogu na Aktuálně.cz kritickou sociální geografkou, aktivistkou, publicistkou, vysokoškolskou učitelkou a překladatelkou a při doktorandském studiu se věnovala „vztahu alternativních kultur a aktivní občanské společnosti k městskému prostředí".

K tomu, že od rasy nedokáže odhlédnout, se přiznala na Facebooku: „Sama se furt snažím třeba předstírat, že barvu nevidím, ale u tmavších lidí či muslimů mě třeba v tramvaji pokaždé provází myšlenky typu: Kolik lidí toho člověka tady nenávidí už jen od pohledu? Kolik tu sedí nácků, kteří by mohli začít hulákat Čechy Čechům?"

Když je v cizině a vidí „rozmanitost" tamní populace, tak se Pixová nemůže zbavit myšlenek na kolonialismus. „Zajímavý je, že se třeba dívám na krásnou černošku v moři, a říkám si 'Jak se sem do té Francie asi dostali její předci' a pak, to se mi opravdu stalo minulý týden, to hned začnu v hlavě kompenzovat tím, že se začnu dívat na nějakýho bílýho chlapa a říkám si ty svoje misandrický (nenávist k mužům - pozn. red.) předsudky o bílých kolonistech a kapitalistech," popsala své uvažování aktivistka.

„Celé mě to obtěžuje, protože bych si přála všechny lidi primárně na první dobrou vnímat především jako lidi bez přívlastků, bez toho, abych je takhle debilně stereotypovala," přeje si. Nicméně, v poslední době ji toto uvažování provází nejsilněji při pohledu na bílé postarší muže. „Dost často je předem odsoudím jako konzervativní patriarchy. Bohužel se málokdy příjemně spletu," říká Michaela Pixová.

Kromě toho Pixové evidentně vadí ekonomický růst, který podle ní způsobuje klimatickou změnu a extrémní výkyvy počasí, například povodně v Číně.

A nelíbí se jí ani nová podoba zákona o vyvlastnění. „Já bych ten zákon i podepsala, kdyby tento stát řídili lidé, kteří jsou skutečně schopní posoudit, co je to celospolečenský či veřejný zájem. Je tím snad neustálé zrychlování, zefektivňování, intenzifikace produkce a konzumu, dovozu a spotřeby materiálu? Někdo by měl pánům poslancům vysvětlit, že to je hlavní důvod environmentální krize v níž se nacházíme," míní Pixová.

Dodává: „Až budou vyvlastňovat uhelné elektrárny, znečišťující chemičky, nebo obří sklady, kterými zastavujeme ornou půdu, tak prosím. Ale ti naši vašnostové to budou zneužívat na další dálnice,  kanály a přehrady. A lidem za to určitě budou vyplácet nějakou spodní výkupní cenu, a ani nezohlední emoční a psychickou zátěž spojenou se ztrátou domova a změnou bydliště."

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Cenzura jak vyšitá? Rozhlas poslankyni SPD vyškrtl větu „Lidé jsou trestáni za názor“

19:54 Cenzura jak vyšitá? Rozhlas poslankyni SPD vyškrtl větu „Lidé jsou trestáni za názor“

Poslankyně a lídryně SPD pro nadcházející volby Karla Maříková, která měla kdysi problémy se svými v…