Polovina obyvatel České republiky si myslí, že v tuzemsku žije mnoho cizinců. Dvě pětiny dotázaných soudí, že je jich přiměřeně, a jen dvě procenta se domnívají, že jich v ČR pobývá příliš málo. Uvedlo to v úterý Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) na základě svého výzkumu.
Podle CVVM jsou v české společnosti názory na množství cizinců v Česku v posledních dvou letech velmi stabilní od změny zaznamenané mezi lety 2009 a 2010. Tehdy mínění, že je v tuzemsku cizinců příliš mnoho, oslabilo o sedm procentních bodů a lidí soudících, že je v Česku cizinců přiměřeně, zase o šest procentních bodů přibylo.
Cizinci? Je to problém
Pro 54 procent dotázaných představují lidé jiných národností, kteří se do ČR přistěhovali v posledních letech, v rámci celé republiky problém. V místě bydliště účastníků průzkumu však podle 54 procent z nich cizinci problém nepředstavují. Od roku 2009 mínění o problematičnosti cizinců v rámci celé ČR oslabilo o 14 procentních bodů, vyplývá z výsledků průzkumu.
Nadpoloviční většina, 57 procent lidí, nesouhlasí s tím, aby se v ČR mohl usadit každý, kdo o to projeví zájem. Z těchto 57 procent spíše nesouhlasí 39 procent a rozhodně 18 procent. Naopak souhlas s usazováním vyjádřilo 37 procent lidí, rozhodně pro je šest procent dotázaných a spíše pro 31 procent.
Nesouhlas častěji vyjadřují lidé se špatnou životní úrovní a ti bez osobních kontaktů s cizinci. Pozitivně reagují naopak občané s dobrou životní úrovní a přáteli nebo známými mezi lidmi jiných národností. Z průzkumu také vyplývá, že jako problém vnímají přistěhovalce lidé z větších měst a občané ze severních regionů, jako je Liberecký a Ústecký kraj. Obyvatelé menších sídel častěji uvádějí, že u nich cizinci nežijí.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Zákaz energetických nápojů
Já souhlasím s tím, že by je děti pít neměly. Ale škodlivých věcí pro dětí je víc, to je chcete zakázat všechny? Myslím třeba sladkosti, brambůrky apod. A k tomu zákazu, od kolika let by si je podle vás mohli děti kupovat? Mimochodem, k těm sladkostem. Jste třeba pro vyšší DPH u slazených nápojů, co...
Další články z rubriky
19:55 Staví nový sovětský model života. Filip Turek o EU
V podcastu Chuť moci poslanec Filip Turek (Motoristé sobě) uvedl, že mohl zůstat v „luxusním papaláš…
- 17:35 Benešovy dekrety a kroky Petra Pavla. Rajchl ukázal šokující věc
- 16:32 Ne zbraně, ale zdraví lidí, rozhodl Babiš. A přišla vlna vzteku
- 9:41 Ivan Hoffman: Ukrajina musí být pro Rusy přijatelným sousedem, chce-li být v EU
- 20:31 Husto kolem školy Karla Janečka. Má být ve vile, sousedi se bouří
- 16:30 Politický blázinec EU. Euro, čachry, demonstrace, demise. Tak vypadá bulharské memento


