Češi v pasti. Na drahé bydlení už nemá skoro nikdo. Nejhorší je Praha
21.07.2025 19:49 | Monitoring
Vlastní bydlení se pro většinu Čechů, zejména mladé rodiny, stává nedostižným snem. Podle analýz vycházejících z dat České národní banky (ČNB) až 80 % domácností v některých regionech České republiky nesplňuje podmínky pro získání hypotéky na průměrný byt.
Foto:
Daniela Černá
Popisek: RPG byty Ostrava
Alarmující trend, podpořený rostoucími cenami nemovitostí a přísnými úvěrovými podmínkami, dopadá zejména na mladé rodiny, které se snaží osamostatnit.
Uživatel Michal Sirový na X dne 20. července 2025 upozornil: „V Praze je potřeba příjem nad 80 % domácností, aby člověk dostal hypotéku na byt. Většina krajů je na tom podobně.“
Podle odhadů ČNB se očekává, že ceny nemovitostí budou v roce 2025 dále stoupat, a to v důsledku růstu příjmů domácností a klesajících úrokových sazeb. Tento vývoj však paradoxně dostupnost bydlení ještě více zhoršuje, protože příjmy domácností rostou pomaleji než ceny nemovitostí. Například průměrná cena bytu v Praze dosahuje podle portálu České reality přibližně 90 000 Kč za m², což znamená, že i malý byt o rozloze 50 m² vyjde na 4,5 milionu korun, částka, která je pro většinu mladých rodin nedosažitelná.
Podobně Petr Hladík ve stejný den uvedl, že mediánový příjem domácnosti nestačí na bezpečnou hypotéku v deseti ze čtrnácti krajů České republiky. Tato čísla potvrzují, že bydlení se stává luxusem, který si většina obyvatel nemůže dovolit.
Máme tu další dějství mé oblíbené války o cenách bydlení. Dovolil bych si proto znovu zveřejnit tuto krásnou infografiku ČNB.
Už nejsme v bodě "nemůžete žít všichni v Praze", ale v bodě "mediánový příjem nestačí na (bezpečnou) hypotéku v 10 ze 14 krajů". pic.twitter.com/j6yI2uFsSi
Někteří odborníci navrhují, že by vláda mohla podpořit dostupnost bydlení prostřednictvím dotací na vklad nebo zvýhodněných úvěrů pro mladé rodiny. Jiní volají po systémových změnách, jako je regulace cen nemovitostí nebo podpora výstavby dostupného bydlení.