Česká armáda funguje dobře a není za co se stydět, chválil Klaus generály

01.03.2013 19:52

Jako před každoročním armádním plesem se i dnes sešel prezident Václav Klaus s českými generály. Na Pražském hradě se při dnešním setkání zároveň i rozloučil a generály pochválil. Podle jeho slov česká armáda funguje dobře a stát se rozhodně nemá za co stydět.

Česká armáda funguje dobře a není za co se stydět, chválil Klaus generály
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus

Klaus, jehož funkční období skončí 7. března, zdůraznil, že měl k armádě vždy blízko a připomněl, že všechny přítomné generály v sále jmenoval do funkcí či povyšoval do vyšších hodností. Nastoupeným generálům Klaus popřál, aby i budoucí prezident měl stejný vztah k armádě jako má on. "Já nevím, jestli on na vojně byl. Myslím, že nebyl. A já jsem dokonce majorem," řekl s úsměvem o svém nástupci na Hradě Miloši Zemanovi.

Velitelům, mezi kterými nechyběl náčelník generálního štábu Petr Pavel, Klaus poděkoval za vše, co dělají pro českou armádu i Českou republiku. Přítomen by i první náměstek ministra obrany a bývalý šéf štábu Vlastimil Picek, o kterém se spekuluje jako o příštím ministru obrany. V sále nechyběl ani Pickův předchůdce ve funkci náčelníka štábu Pavel Štefka. Klaus zavzpomínal, že před deseti lety při jeho nástupu na Hrad byla armáda plná skandálů a problémů, které se tehdy nevyhnuly ani Hradní stráži.

Pochválen byl i prezident

"To byly docela bouřlivé chvíle a je fakt, že naštěstí - a to je určitě díky vám všem - i toho výrazně ubylo, a to je nesmírně pozitivní," poznamenal prezident. Popřál vojákům, aby v dalších letech měla armáda k dispozici více peněz. "A že si přece jen dokoupíte stovky dalších letadel, tanků, děl, raket a podobně, že konečně budete uspokojeni a potěšeni," poznamenal.

Generál Pavel pak Klausovi poděkoval jménem svých kolegů za to, že jako vrchní velitel věnoval armádě pozornost. Vojáci si podle náčelníka štábu váží především toho, že ve funkci mnohokrát zatáhl za "pomyslnou záchrannou státnickou brzdu", když se armáda dostávala do úzkých buď v obdobích složitých personálně, nebo rozpočtově, kdy byla ohrožena schopnost vojska bránit zemi.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ane, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

22:35 Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

„Nejezděte do Prahy, je to tam nebezpečné, půjde o život! Nemá cenu riskovat,“ varuje před cestami d…