Česká armáda ukončila velení mise EU v Mali, ze země se stahuje

17.12.2022 6:15

Česká armáda dnes ukončila velení výcvikové mise EU v Mali (EUTM). Funkci zastával od června brigádní generál Radek Hasala, dnes velení předal španělskému kolegovi, brigádnímu generálu Santiagovi Fernandezovi Ortiz-Repisovi. Česká armáda se zároveň z mise po téměř desetiletém působení do konce letošního roku stáhne. Armáda to uvedla na svém webu www.army.cz. Za desetileté působení misí prošlo 1200 českých vojáků, podíleli se na vycvičení přes 22.000 malijských vojáků a asi 300 armádních instruktorů. V zemi zůstane několik českých vojáků v rámci mise Spojených národů MINUSMA.

Česká armáda ukončila velení mise EU v Mali, ze země se stahuje
Foto: Hana Jurčová
Popisek: Armáda ČR

V zemi mohlo v poslední době působit až 120 českých vojáků, podíleli se na ochraně velitelství mise i výcvikového kempu Koulikoro. Misi česká armáda dvakrát velela, byla to její první podobná zkušenost

Nebojová mise EUTM má za úkol pomáhat při výcviku malijské armády. Vznikla v roce 2013 poté, co Mali čelilo útoku islámských radikálů. Od roku 2020 může pomáhat i dalším zemím ze skupiny G5 Sahel, kromě Mali tedy i Nigeru, Burkině Faso, Mauretánii a Čadu.

Působení spojeneckých vojáků v Mali ale v uplynulých měsících ovlivnily napjaté vztahy mezi přechodnou malijskou vládou a západními státy, především Francií. Země v posledních letech zažila dva vojenské převraty. Situaci komplikuje i rozhodnutí Mali, které do země pozvalo žoldnéře z ruské soukromé Wagnerovy armády. Kvůli sporům až v první polovině roku skončila protiteroristická operace Takuba, do které Česká republika vyslala své speciální síly z Prostějova.

Česká republika se kvůli situaci v Mali rozhodla v misi, která ztrácí svůj význam, nepokračovat a neprodloužit mandát, který vyprší na konci prosince. Vojáci se postupně ze země od podzimu stahují.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) avizovala, že Česko má zájem o další působení v zemích Sahelu, protože by Evropa tento neklidný region neměla opouštět. Kromě Mali mezi země Sahelu patří Mauritánie, Senegal, Burkina Faso, Niger, Čad, Súdán a Etiopie.

Misí podle armády od roku 2013 až do letošního prosince prošlo přes 1200 českých vojáků, někteří opakovaně. Část pracovala ve velení mise a na štábu, další zajišťovali ochranu velitelství mise EUTM v Bamako či výcvikového kempu v Koulikoro. Ostatní příslušníci české armády se pak ve spolupráci s francouzskými, malijskými, německými a španělskými jednotkami podíleli na výcviku tamních ozbrojených sil.

Podle velitele Velitelství pro operace Josefa Kopeckého česká účast v Mali potvrdila dobré jméno české armády. "Za těch necelých deset let nasazení se nám podařilo splnit všechny úkoly, naši vojáci zde získali i několik cenných bojových zkušeností. V od Evropy zcela odlišném prostředí se zde vycvičila řada příslušníků Armády ČR, kteří prokázali, že jsou schopni pracovat v různých podmínkách a plnit různé úkoly," uvedl.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…