Česká ekonomika jako řecká? Kdepak, v EU desátá nejzdravější

16.06.2010 15:38

Do Řecka máme daleko. Podle bruselského analytického klubu EPC, který poměřuje hospodářství zemí, patří Česku desátá příčka v rámci Evropské unie.

Česká ekonomika jako řecká? Kdepak, v EU desátá nejzdravější
reklama

Středisko evropské politiky (EPC) se při hodnocení ekonomiky jednotlivých zemí soustřeďuje na šest oblastí. Pořadí sestavuje na základě analýzy rozpočtového deficitu, národního dluhu, ekonomického růstu, konkurenceschopnosti, státní správy a korupce a také nákladů na stárnutí populace.

Výsledkem zkoumání je index evropské ekonomické udržitelnosti, který poměřuje „hospodářské zdraví" zemí. Zatímco podle minulého indexu z roku 2007 patřila Česku sedmnáctá příčka, díky letošnímu indexu mu patří desátá příčka. Právě z této pozice kleslo o jedno místo Slovensko.

V jedné skupině s Británií, Francií a také Slovenskem

Hodnocení ovládly především severské země. Do kategorie zemí s nejvyšší udržitelností či zdravím ekonomiky podle zveřejněného indexu patří Švédsko, Dánsko, Estonsko a Finsko. Ve skupině s vysokým zdravím hospodářství následují Nizozemsko, Německo, Lucembursko a Rakousko.

Do středové skupiny zemí patří vedle Česka i Velká Británie, Slovensko, Polsko, Belgie, Bulharsko a Francie. Přitom ještě podle minulého indexu z roku 2007 spadala ČR do nižší kategorie „v ohrožení", kde jsou nyní třeba Maďarsko či Irsko.

Řecku hrozilo, že bude nejhorší ve všech oblastech

Z hodnocení vyšlo nejhůře hospodářství Portugalska, Řecka a Itálie. „Řecko nejen, že figuruje na dně, ale je i velmi blízko tomu být nejhorší zemí ve všech šesti oblastech indexu," píše se v prohlášení EPC. Podle hlavního ekonoma EPC Fabiana Zuleega závěry vyplývající z indexu jsou jasné. „Strukturální reforma je nezbytná v mnoha zemích, pokud se chceme vyhnout budoucí krizi," podotkl.

Související:

Česká ekonomika rostla rychle, stát dostane z EU o 6 miliard více 

Česká ekonomika je z nejhoršího venku. Oživuje ale jen zvolna 

Foto: cnb.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jih

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Východ, nebo Západ? Lidé poslali Fialu z ODS... Jinam

12:36 Východ, nebo Západ? Lidé poslali Fialu z ODS... Jinam

Petr Fiala na Facebooku varoval, aby se z Česka nestala nevzdělaná východní kolonie, která by byla „…