Česká ekonomika rekordně vzrostla. Bariérou dalšímu růstu může být nedostatek některých profesí, upozorňuje ministr Havlíček

4. 9. 2017 12:04

Česká ekonomika podle odhadů Českého statistického úřadu značně vzrostla. Ve 2. čtvrtletí rostla tempem 4,7 procenta, což ve srovnání s předchozím rokem udává zrychlení o téměř 2 procentní body (1,9). Růst české ekonomiky je výjimečný i při celoevropském srovnání. Podle předběžného odhadu rostla eurozóna letos ve druhém čtvrtletí tempem 2,2 procenta, zbytek Unie pak rychlostí 2,3 procentního bodu. Podle ministra průmyslu Jiřího Havlíčka (ČSSD) na tom má svou nezastupitelnou úlohu i dynamické oživení investic.

Česká ekonomika rekordně vzrostla. Bariérou dalšímu růstu může být nedostatek některých profesí, upozorňuje ministr Havlíček
Foto: pixabay.com
Popisek: Růst ekonomiky - ilustrační foto
reklama

Podle údajů Ministerstva průmyslu a obchodu se Česká republika umístila na 4. místě dosud nekompletního žebříčku nejrychleji rostoucích zemí. Oproti předchozímu čtvrtletí se výkonnost tuzemské ekonomiky zvýšila o rekordní 2,5 procenta, a dokonce tak i výrazně překročila dosud nejlepší čtvrtletní výsledek české ekonomiky z prvního čtvrtletí 2006, kdy ekonomika rostla mírou 2,2 procentního bodu.  

Dynamický růst ekonomiky podpořila příznivě rostoucí domácí a zahraniční poptávka. Meziročně vzrostla i tvorba hrubého kapitálu, a to o 3,5 procenta. Na kladných číslech se rovněž podílely výsledky zahraničního obchodu. Vývoz zboží a služeb vzrostl meziročně o 7,3 procenta. Spotřeba českých domácností vzrostla meziročně na 4,4 procenta, přičemž výdaje rostly ve všech kategoriích spotřeby.  

Podle ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka (ČSSD) to, „že si česká ekonomika vede v letošním roce dobře, naznačil už první odhad“. „Díky zahraničnímu obchodu a českým domácnostem ekonomika značně akcelerovala růst,“ uvedl ministr v tiskové zprávě svého rezortu. „Nicméně musím ještě zmínit nezastupitelnou roli investic, které po roce půstu definitivně nastoupily dráhu dynamického oživení,“ dodal.

VÝROBA V NĚMECKÉ ŠKODOVCE, VLAJKOVÉ LODI AUTOMOBILOVÉHO PRŮMYSLU V ČESKU:

Podle Havlíčka je „potěšitelné“ , že se jedná o investice „výrazně směrované do strojů a zařízení, kde jsou motivovány snahou o zvýšení produktivity práce“. Právě nedostatek pracovních sil v určitých profesích se podle Havlíčka stává „bariérou“ dalšího růstu. Firmy v tuzemsku si na nedostatek pracovníků ve výrobě stěžují dlouhodobě.    

Ekonomický růst je jedním z ukazatelů, které vypovídají o stavu ekonomiky jako takové. O životní úrovni v zemi však příliš mnoho nevypovídá. Vysokým růstem hrubého domácího produktu se koneckonců tradičně vyznačují i rozvojové země třetího světa.

Česká republika kromě vysokého ekonomického růstu může v posledním roce těžit i z nízké nezaměstnanosti. Problémem tuzemské ekonomiky je na druhé straně nízká produktivita práce, ve které Česko za západními sousedy stále zaostává. Způsobená může být mimo jiné ale i charakterem různých průmyslových odvětví a nízkou mírou inovací. Výsledkem nízké produktivity je nízká cena práce jako takové. Ta se projevuje nízkým národním důchodem na hlavu, který letos v březnu zapříčinil, že investiční banka JP Morgan přesunula české dluhopisy do kategorie rozvojových zemí. Důvod byl nasnadě, příliš nízké příjmy na hlavu českého obyvatelstva v posledních letech.     

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jonáš Kříž
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidi jsou spodina? Ne! udeřil Okamura na TOP 09. A rozbalil to proti EU: Vytáhl zlé věci

11:54 Lidi jsou spodina? Ne! udeřil Okamura na TOP 09. A rozbalil to proti EU: Vytáhl zlé věci

Premiér Andrej Babiš (ANO) požádal poslance o prodloužení nouzového stavu až do 11. května a podrobn…