Česká filharmonie se závazala, že v příštích pěti letech bude pravidelně vystupovat v Číně

28.04.2019 21:11

Česká filharmonie bude v příštích pěti letech pravidelně vystupovat v Číně. Zavázala se k tomu v memorandu, které bylo podepsáno během čínské cesty prezidenta Miloše Zemana. Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) v Číně jednal o podpoře i dalších kulturních projektů. Ministerstvo kultury například zváží možnost vystavit díla, která namaloval čínský malíř Čchi Paj-š’. Staněk to dnes řekl zpravodaji ČTK.

Česká filharmonie se závazala, že v příštích pěti letech bude pravidelně vystupovat v Číně
Foto: Václav Jirásek
Popisek: Česká filharmonie

Ministr společně se svým čínským kolegou Luo Šu-kangem uzavřeli protokol o kulturní spolupráci mezi oběma ministerstvy na roky 2019 až 2022. Staněk mezi hlavními tématy na nejbližší roky označil koncerty České filharmonie, která se podle něj těší v Číně mimořádné popularitě. Podle velvyslance Vladimíra Tomšíka se Česká filharmonie zavázala v memorandu, že v následujících pěti letech stráví vždy měsíc v Číně a bude zde propagovat českou hudbu.

Staněk ČTK řekl, že by filharmonie měla v Číně sérii koncertů. Velké turné je připraveno již na letošní květen, kdy filharmonici navštíví Peking, Šanghaj nebo Kanton. V jednání je v současné době další koncertní turné na říjen 2020.

S čínským ministrem vedl také debatu o možnosti pomoci při rekonstrukci některých historických památek, které byly v minulosti budovány v Číně Evropany. „Čínská strana přiznala, že ne vždy umí tyto památky opravovat. Uvítala by zejména metodickou pomoc z naší strany. Tady je velká šance pro české památkáře, restaurátory,“ řekl Staněk.

Prezidentská delegace přivezla do Číny pamětní desku, která by měla připomínat pobyt československých legionářů v čínském městě Charbin. V něm byl před 100 lety otevřen konzulát, nyní je ale budova ve velmi špatném stavu. „Hovořili jsme o možnosti společným úsilím tuto budovu opravit a uvést ji do takového stavu, aby pamětní deska, která tam bude umístěna, nepůsobila komicky na polorozpadlé budově. Čínská strana vnímá tuto naši snahu a myslím si, že najdeme způsob, jak v této oblasti spolupracovat,“ poznamenal Staněk. Umístění desky je naplánováno na konec letošního roku v souvislosti s oslavami výročí 70 let od navázání společných diplomatických styků.

Čínský ministr podle Staňka také vyslovil prosbu, aby byla vystavena díla, která namaloval Čchi Paj-š’. Ve sbírce je má Národní galerie. „Přislíbil jsem, že se touto problematikou budeme zabývat, zjistíme, v jakém stavu díla jsou a jak by se dalo ve věci pokročit,“ řekl ministr.

V Pekingu se také zúčastnil otevření výstavy o českém designu v centru moderního umění manželů Strakových. Označil to za možný začátek pro vytvoření českého kulturního centra v Pekingu.

„Konkrétních projektů a témat byla celá řada. Věřím proto, že (podepsaný) protokol nebude jen formálním dokumentem, ale skutečně bude naplněn celou řadou česko-čínských kulturních projektů,“ dodal.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…