Česká fotografka strávila několik dní s bojovníky Pravého sektoru. A podává svědectví

20. 10. 2015 9:14

Za celou dobu svého pobytu u Pravého sektoru jsem se nesetkala s rasistickým nebo extremistickým chováním, píše fotografka Anna Jánská na serveru Reflex.cz. Jánská strávila na frontě u Doněcka několik dní s jednotkami kontroverzního ukrajinského Pravého sektoru. Což je organizace, která je v médiích často nazývána jako neonacistická, krajně pravicová, antisemitská či antiruská.

Česká fotografka strávila několik dní s bojovníky Pravého sektoru. A podává svědectví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nášivka Ukrajina
reklama

Ve skutečnosti je podle serveru Pravý sektor volným uskupením několika skupin, jež spojuje vypjatý ukrajinský nacionalismus. Jednotky pod praporem Pravého sektoru bojují na všech frontách války s východoukrajinskými separatisty podporovanými Moskvou. Prý patří k nejlépe hodnoceným ukrajinským silám.

Celý text je ZDE.

Jánská fotografie pořizovala koncem letošního léta. Přiznává, že řadu věcí fotit nesměla. Například průjezdy checkpointy, hlavní štáb v Dněpropetrovsku, ani mnohé cizince, kteří v Pravém sektoru slouží.

V pátém batalionu se jí podařilo kontaktovat jediného Čecha, který v Pravém sektoru podle dostupných informací je. Oproti velkému množství Čechů a Slováků na druhé straně barikády je to nepoměr. Prý je ale pochopitelný. „Nedostáváme žádný žold, žádné peníze, jen jídlo a vybavení, které nutně potřebujeme,“ řekl Jánské jediný český bojovník Pravého sektoru, kterého označuje jako Pavel s tím, že jeho jméno bylo změněno.

S rasistickým nebo extremistickým chováním se Jánská za celou dobu svého pobytu u Pravého sektoru nesetkala. Bylo jí ale jasné, že vojáci o svém mediálním obrazu moc dobře vědí. „Tak co, píše se u vás, že jíme ruské děti?“ ptal se jí například jeden ze zahraničních vojáků.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jsme ocas, budeme mlčet? 500 miliard pro EU: Silná věta Merkelové. Vážné výpočty, temný odhad

22:10 Jsme ocas, budeme mlčet? 500 miliard pro EU: Silná věta Merkelové. Vážné výpočty, temný odhad

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron navrhují unijní záchranný…