Česká republika prý asi skončí. Místo ní má přijít něco, kvůli čemu po Václavu Havlovi lezli slimáci

09.08.2015 8:09

Čeští sportovci by ve světě měli propagovat zkrácený název České republiky Česko, neboli Czechia. Mezi vytrvalé zastánce tohoto označení naší země patří např. prezident Miloš Zeman. Jazykovědci tvrdí, že je to přípustné, připomínají ostatně, že se název Czechia objevoval už ve středověkých latinských textech. První český prezident Václav Havel byl důrazně proti užívání tohoto označení.

Česká republika prý asi skončí. Místo ní má přijít něco, kvůli čemu po Václavu Havlovi lezli slimáci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotokoláž.
reklama

Prezident Miloš Zeman opakovaně používá termín Czechia pro označení naší vlasti. Dvouslovný název Česká republika je v mezinárodním měřítku relativní raritou a jednoslovný termín je možné používat již dlouhá léta. Podle Ministerstva školství ho mají používat i učitelé před dětmi, aby si zvykly. Informuje o tom server Echo24.cz. Podle prezidenta by ho měli propagovat i sportovci, ale pouze dobrovolně.

„Název Czechia prosazuje už od nástupu do funkce v roce 2013. Používá ho při zahraničních jednáních se svými protějšky i během schůzek na Hradě. Používá ho vždy, výjimkou nejsou ani schůzky s generálním tajemníkem NATO nebo OSN,“ říká mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Je to krátké a praktické

Jazykovědci nemají nic proti užívání tohoto označení, dva názvy jsou běžné. Stačí se podívat k našim západním sousedům. Málokdo použije název Spolková republika Německo. Většina lidí mluví jen o Německu.

Název Czechia se prý navíc objevoval už ve starých latinských textech, nejde tedy o žádnou novinku. „Nejde o snahu změnit název Czech Republic na Czechia. Je jen třeba, aby fungovaly oba názvy, Czech Republic jako politický název a Czechia jako název pro běžné užití, stejně jako spolu fungovaly Czechoslovak Republic a Czechoslovakia,“ upozornila lingvistka a překladatelka Libuše Čižmárová ze združení Česko/Czechia.

Název Czechia nebo Česko ale nepřijímali a nepřijímají s nadšením úplně všichni. Kupříkladu první český prezident Václav Havel říkával, že po něm při vyslovení tohoto slova lezou slimáci. A není sám. „Při vyslovení názvu Česko po mně lezou slimáci,“ kritizoval zkratku první český prezident. „Mně se to slovo taky nelíbí, ale prosadí se, protože je krátké a praktické. Až vymřeme my, kteří máme ještě hlavu zaplavenou city k Československu, nikdo se nad tímhle názvem nepozastaví,“ komentoval na sklonku devadesátých let lingvista a pedagog Ondřej Hausenblas.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Biden? Skrytá hrozba. To Rusko, to nechápu. A NATO? Mezinárodní diplomat nám otevírá oči

4:43 Biden? Skrytá hrozba. To Rusko, to nechápu. A NATO? Mezinárodní diplomat nám otevírá oči

ROZHOVOR Nechápu, proč Rusko nezasáhne v Arménii, když tam má základnu, podivuje se někdejší velvysl…