Česká televize, kam jsi to klesla? Prý až někam za bulvár. Ohlasy cenzury prezidenta ze sněmovny i odjinud

29.11.2014 4:47

Vystřižení jména miliardáře Zdeňka Bakaly z projevu prezidenta Zemana v hlavní zpravodajské relaci České televize vyvolalo nevídaný rozruch. Politici i veřejně známé osobnosti varují před pokračováním protiprezidentské hysterie, která tímto momentem získala rysy manipulace a překrucování faktů.

Česká televize, kam jsi to klesla? Prý až někam za bulvár. Ohlasy cenzury prezidenta ze sněmovny i odjinud
Foto: Radim Panenka
Popisek: Přivítání Miloše Zemana na letišti v Dušanbe v Tádžikistánu
reklama

Prezident Miloš Zeman před 17.listopadem vystoupil na konferenci k 25 výročí listopadu 1989, pořádané Hospodářskou komorou. Ve svém projevu mimo jiné uvedl: „Jdeme po stoupající cestě, na které jsou některé zbytečné kameny. Tu Viktor Kožený, tu Zdeněk Bakala, tu mnozí další,“ řekl prezident, jak dokládá i text ParlamentníchListů.cz.

O konferenci přinesla v hlavní zpravodajské relaci Události informaci i Česká televize. V jejím podání ovšem věta zněla: „Jdeme po stoupající cestě, na které jsou některé zbytečné kameny. Tu Viktor Kožený, tu mnozí další.“ O Zdeňku Bakalovi ani zmínka. Aby nebyl viděn střih v obraze, objevil se na několik vteřin na obrazovce záběr na známou tvář Viktora Koženého.

Manipulace České televize si všimli někteří diváci a na internetu začala žít vlastním životem. Ostře ji zde odsoudil i mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček.

Předseda zemanovské Strany práv občanů si na chování redaktorů České televize stěžoval již v nedávné minulosti. Nyní se podle něj jedná jen o prohloubení dlouhodobého trendu. „Po obsahové nevyváženosti přistupuje ČT k přímé úpravě zpráv a v tomto případě u prezidenta vynechala Bakalu,“ říká senátor pro ParlamentníListy.cz.

Důvody jsou podle něj jasné. „Nemůže v tom být nic jiného než to, že je Česká televize nebo její generální ředitel panu Bakalovi nějakým způsobem zavázán,“ říká. Podle Veleby již je čas, aby zakročily orgány způsobilé sankcionovat a odvolávat vedení televize. „Míra únosnosti už je překročena, Česká televize směřuje k nějaké předlistopadové instituci,“ obává se. Podle něj se v daném případě jednoznačně jednalo o záměr, ve vysílání se totiž vystřižením Bakalova jména ušetřily sotva tři vteřiny.

Jihomoravský hejtman z ČSSD Michal Hašek pro ParlamentníListy.cz uvedl: „Pražské zpravodajství ČT už dělá z lidí v informování o prezidentovi republiky úplné blbce“. Na házení vajec na prezidenta si podle něj redaktoři našli prostor třikrát během dvaceti minut, zatímco teď se jí do vysílání nevejde pět vteřin na jedno jméno a příjmení.

„Velmi mne mrzí takový selektivní postup média veřejne služby, doufám, že se tím bude zabývat Rada ČT i medialní komise Poslanecké sněmovny,“ věří hejtman. V této souvislosti by podle něj mělo být posouzeno veškeré zpravodajství veřejnoprávní televize od 17.listopadu. „Nehájím obsah všech výroků prezidenta, ale odsuzuji mediální štvanici na hlavu státu,“ vysvětluje Hašek.

Někdo by měl být odvolán

„Domnívám se, že toto potvrzuje neobjektivnost České televize, a je to projev ohrožení demokracie,“ varuje poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna. Podle něj by generální ředitel ČT měl buď sám rezignovat, nebo být okamžitě odvolán. Podobně to vidí i jeho kolega z poslaneckého klubu Stanislav Huml: „Měl by být někdo odvolán. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání musí konat.“

„Je to jen malá ukázka současné neobjektivity ČT uvedla Marie Benešová, v minulosti ministryně spravedlnosti a místopředsedkyně ČSSD.

Jiří Koskuba, další poslanec ČSSD, si myslí, že tato zjevná a do očí bijící neobjektivnost ČT začala již událostmi kolem majdanského povstání na Ukrajině. „Toho času však vše vrcholí. Netvrdím, že je pan prezident zcela bezchybný, nicméně ta naprostá antiprezidentská kampaň, v těchto týdnech rozpoutaná právě veřejnoprávní ČT, již všechny meze nezaujatosti přesahuje,“ uvedl poslanec.

Otázkou prý je už jen to, v čím žoldu tito „neúplatní“ redaktoři slouží. „Tento případ může naznačit část správné odpovědi,“ tuší.

„Šíleně a až nebezpečně se opět manipuluje s veřejností,“ varuje poslanec. Měli bychom si ale prý uvědomit, že žijeme v kapitalismu, takže o manipulaci s televizním zpravodajstvím nemá zájem nějaká vedoucí strana, ale zájmy finanční. „A tím opravdu nemám na mysli poplatky od koncesionářů,“ dodává. „Obávám se, že má-li skutečně začít vítězit pravda a láska nad lží a nenávistí, měla by se část lidí z České televize poroučet,“ doporučuje poslanec.

Okamura: Za vším stojí tento pán

Poslanec Tomio Okamura, předseda hnutí Úsvit, uvedl: „Pokud je to pravda, a nikoliv nějaké technické nedopatření, pak máme důkaz v přímém přenosu o manipulaci, kterou Česká televize dlouhodobě provádí s veřejným míněním.“ Že bylo retušováno právě jméno miliardáře Zdeňka Bakaly, to Okamuru nepřekvapuje. „Pana Bakalu, premiéra a ředitele ČT spojuje jméno jediného lobbisty, který koordinuje spolupráci těchto pánů,“ myslí si šéf Úsvitu. „Je to Sobotkův spolužák, Bakalův právník a podle kuloárových informací také šedá eminence ředitele Dvořáka, pan Radek Pokorný,“ ukazuje Okamura. Znužívání ČT je podle něj přímým pokračováním tunelování OKD, které prováděl právě Zdeněk Bakala.

Za naprosto skandální považuje praktiky televizních zpravodajců Jana Volfová, někdejší sociální demokratka a nyní předsedkyně Suverenity. „Česká televize nesmí cenzurovat žádný projev, natož projev prezidenta republiky. Jsem přesvědčena, že by měl okamžitě odstoupit ředitel televize i ředitel zpravodajství. A pokud tak neučiní sami, musí je Rada ČT odvolat,“ vyzývá Volfová.

Podle ní se potvrzuje to, co říká Suverenita už dlouho- že Česká televize manipuluje české politické prostředí. Díky této kauze jsme ale prý konečně zjistili, na čí objednávku se tak děje. „Zjevně i proto nikdy nereferovala o našich trestních oznámeních na pana Bakalu,“ dodává.

Jaromír Dušek, který za SPOZ kandidoval v loňských sněmovních volbách, považuje tuto cenzuru za důkaz pokračující dlouhodobé diskreditace prezidenta Zemana ze strany veřejnoprávní televize. „Česká televize klesla velmi hluboko. Blesk je vedle ní důvěryhodným médiem,“ řekl Dušek pro ParlamentníListy.cz. „Nebudu asi prvním, kdo těmto manipulátorům nebude chtít platit koncesionářské poplatky,“ dodává náměstek pardubického hejtmana.

František Ringo Čech, bývalý poslanec a známý Zemanův sympatizant, je rozhořčen: „Je to neslýchaný a neuvěřitelný v demokracii a svobodě slova,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Orbánův „Kroupa“. Čínští agenti v Maďarsku, zní odhalení

15:42 Orbánův „Kroupa“. Čínští agenti v Maďarsku, zní odhalení

Čínský vliv se stále více dostává do Maďarska, kde univerzity produkují čínské agenty. S takovým zji…