Češka z New Yorku: Trumpovi lidé nevěří, město je ochromené. A špatné zprávy z nemocnic

1. 4. 2020 22:42

Češka žíjící v New Yorku Michaela Claudino, která je ředitelkou zahraničního zastoupení agentury CzechTourism ve Spojených státech, v rozhovoru pro DVTV popisuje, jak Amerika těžce nezvládá situaci kolem šířícího se koronaviru. „Lidé jsou nervózní, nemocnicím docházejí kapacity. Amerika se momentálně snaží hasit požár,“ říká Češka a dodává, že na nařízení povinného nošení roušek se teprve čeká.

Češka z New Yorku: Trumpovi lidé nevěří, město je ochromené. A špatné zprávy z nemocnic
Foto: pixabay.com
Popisek: Newyorská Wall Street
reklama

Přes 163 tisíc Američanů má pozitivní výsledky na koronavirus a více než 3 400 jich na následky onemocnění zemřelo. Nejdramatičtější se situace jeví ve státě New York, kde počet obětí přesáhl 1 550. Hospitalizovaných je zde 11 000 Newyorčanů a nakažených je víc než 76 000.

Anketa

Vláda dá živnostníkům příspěvek 25 000 Kč. Je to moc, nebo málo?

63%
17%
20%
hlasovalo: 20175 lidí

Claudino o New Yorku hovoří jako o ochromeném městě. „Lidi v New Yorku situace zaskočila, s jakou rychlostí nákaza přišla, jsou nervózní, ale ukáznění. Město je ochromené,“ řekla s tím, že mezi lidmi je možné pozorovat i narůstající nervozitu, a to kvůli přeplněnosti tamních nemocnic. „Nemocnice jsou na hranici svých kapacit, už teď nestíhají,“ popsala dění.

Co se týká testování, na ta i zde lidé čekají hodiny. Situace tedy je v tomto podobná jako v Evropě. Pokud je někomu špatně, zůstává doma. V případě, že se objeví dýchací problémy, přivolá si záchrannou službu. „New York testuje nejvíc ze všech států, proto jsou čísla tak vysoká, ale stále není testů dostatek, aby byly relevantní k opravdovému počtu infikovaných lidí. Není jednoduché se nechat otestovat,“ přiblížila.

„Čísla jsou obrovská. Opatření státu a města přišla pozdě. Určitě se mělo jednat dřív,“ poznamenává. Sama s rodinou nosí přes obličej masky, zatím nejsou roušky v New Yorku povinné. V nejbližší době zřejmě ale takové nařízení přijde, odhaduje Claudino. „Vidím ale více a více lidí, kteří masky začínají nosit. Povinné to ale není, nyní se o tom zřejmě už uvažuje a začínají tu konečně chápat význam nošení masek,“ dodala.

Zůstaňte doma, zastavte šíření, zachraňte životy, to jsou v posledních dnech hlasitá hesla, která opakovaně pronáší guvernér amerického státu New York Andrew Cuomo, který podle Češky situaci zvládá velmi dobře. „Cuomo je rázný, a tak jak je na tom teď New York špatně, bude v dalších měsících jedním z příkladů, jak by se stát za takové situace měl chovat,“ věří Claudino. Právě guvernér Cuomo má u Newyorčanů velkou podporu a jeho krokům důvěřují, ne však prý už tolik krokům prezidenta Donalda Trumpa.

Fotogalerie: - Rozvoz jídel

Zavřené hospody a restaurace řeší alespoň část trž...
Zavřené hospody a restaurace řeší alespoň část trž...
Zavřené hospody a restaurace řeší alespoň část trž...
Zavřené hospody a restaurace řeší alespoň část trž...
Zavřené hospody a restaurace řeší alespoň část trž...
Zavřené hospody a restaurace řeší alespoň část trž...

Aktuálně v New Yorku fungují obchody s potravinami, lékárny či restaurace, které podávají jídlo formou „take away“, tedy jídlo s sebou. Fungují také prádelny, opravny automobilů a opravny kol. Pokud občané některá nařízení nedodrží, nehrozí jim prý pokuty, ty platí pouze pro obchody, které zůstanou otevřené i přes zákaz.

„Pohyb lidí v parcích se snaží omezit třeba tím, že mají zavřená hřiště a odmontované koše na basketbal. Policie hlídá, aby se zde lidé neshlukovali,“ pokračovala ředitelka zahraničního zastoupení agentury CzechTourism ve Spojených státech. Začalo se však již mluvit o tom, že pokud nebudou lidé dodržovat bezpečný rozestup mezi lidmi minimálně dva metry, mohou být pokutováni částkou ve výši 250 až 500 dolarů, v platnost to zatím nevešlo.

Na pomoc do New Yorku dorazila armádní nemocniční loď Comfort, která má zdravotníkům pomoci zvládnout současnou koronavirovou krizi ve velkoměstě. Disponuje zhruba tisícovkou lůžek. Součástí vybavení jsou mimo jiné operační sály, jednotka intenzivní péče nebo krevní banka.

Jestli to skutečně pomůže lékařům uvolnit ruce, si není Claudino jistá. „Amerika tím spíše hasí požár. Některým to možná práci ulehčí. Pořád je velký rozdíl toho, co bude potřeba a co je k dispozici,“ myslí si. Ke zvýšení počtu lůžek bude také využit newyorský Central Park, kde vznikla polní nemocnice.

 

 

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bobošíková? Tak to je otevřené vyhlášení války, bije na poplach senátor Smoljak. Zpražila jej novinářka ze slavné rodiny

22:11 Bobošíková? Tak to je otevřené vyhlášení války, bije na poplach senátor Smoljak. Zpražila jej novinářka ze slavné rodiny

Novinářce Lucii Groene Odkolek ruply nervy nad facebookovým výlevem senátora Davida Smoljaka (STAN),…