Česká zbrojovka chce vyrábět v Kazachstánu. Napomohla tomu prezidentská návštěva

30.11.2014 17:11

Zbraně České zbrojovky a munice firmy Sellier & Bellot by se mohly vyrábět v Kazachstánu. Dělala by je kazašská firma pro tamní ozbrojené síly, české firmy by jí dodaly technologie a znalosti. ČTK to řekli zástupci České zbrojovky Jiří Škrabal a Sellier & Bellot Viliam Blumtritt.

Česká zbrojovka chce vyrábět v Kazachstánu. Napomohla tomu prezidentská návštěva
Foto: Hans Štembera
Popisek: Střelné zbraně
reklama

Oba v Kazachstánu tento týden podepsali v rámci návštěvy českého prezidenta Miloše Zemana memorandum o spolupráci s kazašskou společností Mergen Arms. "Je třeba říct, že jsme ještě žádný kontrakt nepodepsali. Memorandem jsme potvrdili oboustranný zájem, že chceme dále na projektu pracovat," řekl Škrabal. "Jeho obsahem je převod technologie nebo know-how a zahájení výroby našich klíčových produktů v Kazachstánu," dodal. 

Škrabal odhaduje, že v případě úspěšných jednání by mohla být smlouva podepsána asi za rok. Transfer technologie by pak trval přibližně stejnou dobu. Kontrakt by mohl mít podobu licenční smlouvy, kdy by české firmy do Kazachstánu dodaly potřebné technologie pro výrobu a potřebné licence. 

V Kazachstánu by se tak mohly vyrábět pistole CZ P-09 a náboje do nich. Podle zástupců českých firem je předčasné mluvit o rozsahu projektu. Podle Škrabala by ale mohlo jít o tisíce až desetitisíce krátkých ručních zbraní a potřebnou malorážní munici. "Z mého pohledu je to počátek dlouhodobější spolupráce, kde by měly následovat další etapy," poznamenal Blumtritt za Sellier & Bellot. Pokud by se oběma společnostem podařilo v Kazachstánu uspět, otevřely by se jim dveře i na další středoasijské trhy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takže pane Prymulo, takhle ne! Ondřej Hejma jasně nastupujícímu ministrovi

12:24 Takže pane Prymulo, takhle ne! Ondřej Hejma jasně nastupujícímu ministrovi

S Ondřejem Hejmou si tentokrát o kauzách povídal v XTV Petr Vojnar. Hejma si z rostoucích statistik …