České dráhy nebudou platit pokutu 254 miliónů, Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost ÚOHS proti dřívějšímu rozsudku Krajského soudu v Brně

16. 2. 2018 12:16

Pokutu uložil ÚOHS Českým drahám již v roce 2008, protože podle jeho rozhodnutí zneužily dominantního postavení na trhu železniční nákladní dopravy substrátů přepravovaných ve velkých objemech.

České dráhy nebudou platit pokutu 254 miliónů, Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost ÚOHS proti dřívějšímu rozsudku Krajského soudu v Brně
Foto: red
Popisek: ČD - logo
Konkrétně argumentoval tím, že "České dráhy v minulosti uplatňovaly bez objektivně ospravedlnitelných důvodů vůči svým odběratelům rozdílné ceny za služby železniční nákladní dopravy u přeprav se srovnatelnými kalkulačními parametry a rovněž uplatňovaly rozdílné výše marží." Tím měly znevýhodňovat některé své odběratele, který byly stanoveny ceny, respektive rozdílné výše marží. ÚOHS sankcionoval České dráhy i kvůli tomu, že podle něj společnost uplatňovala vůči svým odběratelům rozdílné podmínky pro poskytnutí tzv. levelových cen, tedy rozdílných výší objemů přepravovaného zboží nutných pro dosažení množstevní slevy a rozdílných výší slev při dosažení stanoveného objemu přepravovaného zboží. Podle ÚOHS tak vznikla újma společnostem SPEDIT-TRANS, a.s. a ŠPED-TRANS Levice, a.s. Tyto společnosti totiž využily nižších cen za dopravu od Českých drah a následně nabízely zvýhodněné ceny dalším zákazníkům, čímž se staly konkurencí Českých drah. Ty těmto společnostem následně vypověděly smlouvy, čímž podle ÚOHS "bylo výrazně ztíženo jejich další působení na trhu".
 
České dráhy s tím, že se dopustily protiprávního jednání, a tedy ani s uloženou pokutou od samého počátku řízení nesouhlasily. Napadly proto rozhodnutí ÚOHS rozkladem, což vedlo ke změně rozhodnutí a snížení uložené pokuty z 270 na 254 miliónů korun. Proti rozhodnutí ÚOHS podaly České dráhy žalobu ke krajskému soudu, ten však žalobu zamítl. Rozsudek krajského soudu napadly České dráhy kasační stížností, které Nejvyšší správní soud vyhověl a rozsudek krajského soudu zrušil. Krajský soud rozhodoval o žalobě podruhé a rozsudkem zrušil rozhodnutí předsedy ÚOHS a věc mu vrátil k dalšímu řízení. V pořadí druhý rozsudek krajského soudu napadl ÚOHS kasační stížností, přičemž Nejvyšší správní soud kasační stížnosti opět vyhověl a rozsudek krajského soudu zrušil. Krajský soud tedy o žalobě rozhodoval potřetí, zrušil rozhodnutí předsedy ÚOHS a věc mu vrátil k dalšímu řízení.
 
ÚOHS napadl i třetí rozsudek krajského soudu kasační stížností a ta byla Nejvyšším správním soudem zamítnuta, což znamená, že pokuta ve výši 254 miliónů korun pro České dráhy byla definitivně zrušena. 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Barbora Richterová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Štětina hodlá v TOPce prásknout dveřmi. Kvůli Pospíšilovi. Toto se prý ve straně děje

18:18 Štětina hodlá v TOPce prásknout dveřmi. Kvůli Pospíšilovi. Toto se prý ve straně děje

Dosavadní europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina vydal zásadní prohlášení. Chystá se v TOP 09 práskn…