Českého řidiče odsoudili ve Francii kvůli migrantům. Ministerstvo krčí rameny. Tomáš Zdechovský, který pomáhá od začátku, se velmi naštval

03.10.2018 21:28 | Zprávy

Český řidič Jiří Šagan byl ve Francii odsouzen k 1,5 roku vězení, v jeho kamionu se počátkem července našlo patnáct Iráčanů. Velké usilí na to, aby se dostal zpět domu ke své rodině, vynakládá europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který se do případu sám vložil. Na plénu Evropského parlamentu se řidiče zastal a obrátil se také přímo na francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Reakce ministra zahraničí Jana Hamáčka (ČSSD), že v tuto chvíli Česká republika však nemůže nic dělat, europoslance rozpálila doběla. Podrobně se ke kauze proto vyjádřil na sociální síti Facebook a přinesl i dobrou zprávu.

Českého řidiče odsoudili ve Francii kvůli migrantům. Ministerstvo krčí rameny. Tomáš Zdechovský, který pomáhá od začátku, se velmi naštval
Foto: Daniela Černá
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský

Ministr zahraničí Jan Hamáček sdělil, že Česká republika nemůže nyní nic dělat. Uvedl, že dotyčný doposud nekontaktoval naši ambasádu ani nepožádal o konzulární pomoc, ve vazbě je od června 2018, nyní byl odsouzen. „Jediným kontaktem byla doposud jedna komunikace s manželkou dotyčného krátce po jeho zadržení,“ sdělil s tím, že pokud řidič ambasádu zkontaktuje, ministerstvo může zprostředkovat dotyčnému právní zastoupení nebo návštěvu ve vězení či kontakt s rodinou a pomůže s komunikací s francouzskými úřady.

S jeho slovy však europoslanec Zdechovský nemůže tak zcela souhlasit, na Facebooku upozorňuje především na stíženou situaci českého řidiče kvůli jazykové bariéře. Na dnešní vyjádření Ministerstva zahraničních věcí a pana ministra Jana Hamáčka proto okamžitě veřejně zareagoval. „Pan Šagan neumí anglicky ani francouzsky, proto je pro něj jakákoliv komunikace extrémně obtížná. Neměl jak dát z vězení vědět, že chce pomoci,“ zdůraznil europoslanec.

Od 5. července prý český řidič nemluvil ani s rodinou. „Francouzští policisté mu nedovolili ani zatelefonovat a ani nedostal poučení o svých právech. Při jednání měl zajištěn překlad do slovenštiny, nikoliv do češtiny,“ upřesnil a dodal, že rodina pana Šagana ambasádu kontaktovala. Ozvali se jí však až dnes. „Nikdo z ambasády po celou dobu neprojevil zájem panu Šaganovi jakkoliv pomoci,“ vyjádřil se ve stručnosti k celé kauze Zdechovský.

Následně ve svém komentáři poděkoval za neskutečně obrovské množství telefonátů a zpráv a potěšeně oznámil skvělou zprávu. „Pan Šagan právě ve Francii podepsal odvolání, které se k němu dostalo přes firmu zaměstnavatele. Pevně věřím, že se nám díky pomoci TV Prima a dalších skvělých českých novinářů podaří Jiřího dostat co nejdříve z vazby k jeho manželce, která ho velmi potřebuje,“ uvedl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

19:45 „Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

V pondělí si lidé stěžovali na kolabující webovou stránku České televize a rozhlasu při povinné regi…