Česko do závěrů jednání EU prosadilo téma dostupných cen elektřiny

20.03.2015 6:57

Česká republika na summitu v Bruselu podpořila projekt energetické unie. Do závěru jednání se jí společně s dalšími zeměmi visegrádské čtyřky navíc podařilo prosadit zmínku, že je třeba klást důraz i na téma dostupných cen elektrické energie pro domácnosti i podniky. Obecně je zde rovněž nově naznačeno, že by do budoucna nemělo docházet k podobnému náporu elektřiny z Německa, kterým česká přenosová soustava čelila na začátku letošního roku.

Česko do závěrů jednání EU prosadilo téma dostupných cen elektřiny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stožáry vysokého napětí
reklama

"Dnes jsme prosadili určité drobné úpravy závěrů Evropské rady. Dohodli jsme se na nich jako skupina V4," uvedl český premiér Bohuslav Sobotka po skončení prvního dne bruselského jednání. "Podpořili jsme otázku dostupných cen elektrické energie pro domácnosti a průmyslové podniky a také jsme podpořili otázku posílení kapacity vedení, zejména pokud jde o energetické sítě v souvislosti s tím, jak jsou v Evropě masivně zaváděny obnovitelné zdroje," dodal v narážce na Německo a jeho odklon od jádra.

Energetická unie je podle Sobotky důležitým krokem k "moderní, konkurenceschopné, diverzifikované energetice, která bude schopna zajistit větší energetickou bezpečnost, občanům větší komfort, větší ochranu spotřebitelů a rovněž modernizaci energetických sítí směrem k chytrým sítím".

V příštích měsících Evropská komise připraví jednotlivé konkrétní legislativní návrhy týkající se energetické unie. Okolo těch se očekává mnohem bouřlivější debata mezi členskými zeměmi EU i v Evropském parlamentu, než se na summitu odehrála dnes.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plný stadion v Budapešti. Český komentátor se u televize zděsil, šílený Orbán, to by jinde nešlo. A pak přišly záběry z Kodaně...

8:53 Plný stadion v Budapešti. Český komentátor se u televize zděsil, šílený Orbán, to by jinde nešlo. A pak přišly záběry z Kodaně...

Hlavní komentátor Seznam Zpráv Jan Lipold se opět po čase zhrozil z obrázků z Maďarska. Tentokrát šl…