Česko kvůli rozšíření Dukovan s pomocí Ruska riskuje hněv EU, varuje bruselský deník

23.02.2018 18:44 | Zprávy

Kvůli chystané výstavbě nového bloku jaderné elektrárny Dukovany riskuje Česká republika hněv Evropské unie. Napsal to dnes bruselský server Politico. Pokud Evropská komise projekt nevyjme ze svých přísných podmínek veřejných zakázek, zvažuje prý ČR uzavření mezivládní dohody s Ruskem po vzoru Maďarska, které bez tendru zadalo rozšíření své jaderné elektrárny Paks ruské státní společnosti Rosatom. Podle českého ministerstva průmyslu a obchodu je článek spekulativní a značně vzdálen realitě.

Česko kvůli rozšíření Dukovan s pomocí Ruska riskuje hněv EU, varuje bruselský deník
Foto: Radim Panenka
Popisek: Jaderná elektrárna Dukovany

Snaha nahradit reaktor ze sovětské éry novým znamená přemluvit Brusel, aby na projekt neuplatňoval svá přísná pravidla pro vládní zakázky, píše server. Pro případ, že neuspěje, zvažuje prý česká vláda uzavření jaderné dohody s Ruskem podle stejných sporných podmínek jako Maďarsko, které dohodu s Moskvou podepsalo loni.

Elektrárna Paks, která leží asi 100 kilometrů jižně od Budapešti a je v provozu od roku 1982, má stejně jako Dukovany čtyři reaktory. Ty pokrývají asi 50 procent energetické potřeby Maďarska. Rozšíření elektrárny o další dva reaktory má provést Rosatom. Maďarský stát chce projekt financovat pomocí ruské půjčky deset miliard eur (253 miliard Kč).

V listopadu 2016 Evropská komise po dlouhých jednáních s Budapeští zastavila řízení s Maďarskem, které zahájila kvůli tomu, že Budapešť zadala Rosatomu zakázku bez veřejné soutěže. Maďarská vláda prý ale nakonec poskytla dodatečné informace, které pochybnosti komise rozptýlily.

Rozhodnutí Evropské komise bylo široce kritizováno kvůli údajnému upřednostnění politických zájmů před technickými kritérii a Rakousko ho soudně napadlo kvůli údajnému porušení unijních pravidel pro poskytování státní pomoci. Rakousko i Německo, které sousedí s Českou republikou, jsou silně proti jakémukoli rozšiřování jaderné energetiky v Evropě, připomíná Politico.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

19:45 „Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

V pondělí si lidé stěžovali na kolabující webovou stránku České televize a rozhlasu při povinné regi…