Česko posílá odborníky do Kyjeva. Budou pracovat v tamní kanceláři NATO

03.09.2014 15:05

Česko posílá do styčné kanceláře NATO v Kyjevě odborníky, kteří mají ukrajinské vládě a tamním úřadům radit s reformou bezpečnostního sektoru nebo s logistikou. ČTK to sdělila ministerstva obrany a vnitra, která na Ukrajinu uvolnila po jednom svém expertu, aby pomohli se stabilizací situace v zemi.

Česko posílá odborníky do Kyjeva. Budou pracovat v tamní kanceláři NATO
Foto: Sergei Grits, ČTK/AP
Popisek: Proruští ozbrojenci na východě Ukrajiny

Armáda chystá vyslání důstojníka specializovaného na logistiku, který by měl na Ukrajině působit dva roky. „Podle potřeby se ale jeho mise může zkrátit, nebo prodloužit," doplnil k tomu mluvčí Ministerstva obrany Jan Pejšek. Jeho vyslání podle něj oznámí ministr obrany Martin Stropnický (ANO) na nadcházejícím summitu Severoatlantické aliance ve Walesu.

V Kyjevě mezitím už působí expert Ministerstva vnitra. „Po dobu jednoho roku bude v rámci své pracovní náplně spolupracovat s představiteli exekutivy, správními úřady a dalšími relevantními strukturami při reformě a stabilizaci bezpečnostního sektoru," uvedl tiskový odbor ministerstva.

Styčná kyjevská kancelář NATO vznikla už roku 1999

Vysílání zahraničních odborníků podle vnitra souvisí se snahou mezinárodního společenství o stabilizaci situace na neklidné Ukrajině. Styčná kancelář NATO v Kyjevě vznikla v roce 1999 a jejím cílem je rozvíjet spolupráci mezi NATO a ukrajinskými úřady v otázkách národní a regionální bezpečnosti. V reakci na dramatický vývoj v postsovětské republice se Aliance letos v dubnu dohodla s Kyjevem na jejím posílení. Osazenstvo kanceláře totiž původně tvořilo jen 16 lidí.

Kvůli napjaté situaci na východě Evropy Česko podporuje také spojence v Pobaltí, zneklidněném kroky Ruska na Ukrajině. Podle Ministerstva obrany tam armáda chystá vyslání čety s přenosnými protiletadlovými raketovými komplety RBS-70. Celkem 70 vojáků by mělo v listopadu cvičit se svými litevskými kolegy. V rámci dlouhodobého aliančního cvičení Baltic Eye už nyní létají každý měsíc na několik dnů do Pobaltí také dva české letouny L-159 a účastní se tam výcviku leteckých návodčích.

„V případě potřeby jsme připraveni tento výcvik zintenzivnit a případně zvýšit i počet letounů zapojených do cvičení," poznamenal k tomu Pejšek. Česko také počítá s pokračováním výpomoci s ochranou vzdušného prostoru Islandu nebo pobaltských republik, tedy členů NATO, které nemají vlastní letectvo. Nad Islandem mají české stíhačky Jas 39-Gripen hlídkovat už od podzimu celkem devět týdnů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Žena z menšinové společnosti mi na ztracenou simkartu provolala skoro sedm tisíc.“ Rázná starostka vítá zákon „třikrát a dost“. Jenže neziskovky...

17:15 „Žena z menšinové společnosti mi na ztracenou simkartu provolala skoro sedm tisíc.“ Rázná starostka vítá zákon „třikrát a dost“. Jenže neziskovky...

„Nechceme dál přihlížet tomu, že někteří lidé si udělali živobytí z čerpání dávek, a za solidaritu s…