Česko v rámci mírové iniciativy EU posílí obranyschopnost Moldávie

25.04.2024 14:44 | Tisková zpráva

Česká republika má ve světě dobré jménu i díky pasivním sledovacím systémům, které se pod názvem VERA vyvíjejí a vyrábějí v pardubické společnosti ERA. Na mnoha místech Evropy či světa je totiž tato technologie využívána k posilování protivzdušné obrany. V rámci mírové iniciativy Evropské unie se teď o tento unikátní český systém bude moci opřít také Moldávie.

Česko v rámci mírové iniciativy EU posílí obranyschopnost Moldávie
Foto: ERA
Popisek: Česko v rámci mírové iniciativy EU posílí obranyschopnost Moldávie

V těchto dnech totiž společnost ERA oznámila, že uzavřela dohodu o spolupráci s Estonským centrem pro obranné investice ECDI, v rámci které posílí český pasivní sledovací systém obranyschopnost Moldavské republiky. Stane se tak v rámci evropského programu EFP (European Peace Facility). 
 
„Původně česká a světově unikátní technologie pasivního sledování bude sloužit jako jeden ze základních pilířů nově budovaného komplexního systému protivzdušné obrany Moldávie. Systém VERA-NG bude integrován s dalšími řešeními, a přispěje tak ke zvýšení schopnosti země monitorovat, potažmo bránit svůj vzdušný prostor,“ vysvětlila v tiskové zprávě Lenka Stejskalová Reichová, mluvčí společnosti ERA. 
 
„Všechny projekty Evropské unie určené k podpoře obranných schopností Moldávie vylepšují naši vzájemnou spolupráci. Jako integrátora tohoto projektu nás těší, že můžeme přispět svými zkušenostmi k procesu nákupu technologií, ať už systémů protivzdušné obrany, komunikačních systémů či obrněných bojových vozidel,“ uvedl Magnus-Valdemar Saar, ředitel ECDI.
 
Projekt dodávky VERA-NG je dalším důležitým milníkem v pokračujícím úsilí EU pomoct zemím v posilování jejich obrany. „Poskytováním špičkových technologií a uzavíráním strategických partnerství přispíváme k udržení bezpečného světa,“ řekl Ondřej Chlost, generální ředitel ERA.
 
 
 
Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Zůstane ANO věrná i po zvolení?

Dost politiků ANO po zvolení do EP stranu opustilo. Jak si to vysvětlujete? A můžete zaručit, že vy se netrhnete, když budete zvolena? Protože vy ani nejste členka ANO. Ať se vám daří. Libor

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

A kdo to zaplatí? , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusebadaxe1 , 25.04.2024 15:00:57
Nestačí, že sypeme prachy ukrošům?

|  7 |  0

Další články z rubriky

Znepokojený EU aktivista. Volby nedopadly, tak začal hledat nepřítele

21:30 Znepokojený EU aktivista. Volby nedopadly, tak začal hledat nepřítele

Prounijní aktivista Tomasz Peszyński bije na poplach, že je potřeba „zastavit vekou populistickou re…