Českou hlavu poprvé dostane historik. Rozhodla o tom vláda

02.10.2013 22:23

Letošní národní cenu vlády Česká hlava obdrží přední český historik František Šmahel. Ve středu o tom rozhodla vláda, které jeho jméno navrhla vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace. Premiér Jiří Rusnok po jednání kabinetu řekl, že Šmahel dostává tuto cenu za svoje celoživotní dílo a celoživotní občanské a vědecké postoje, které zastává.

Českou hlavu poprvé dostane historik. Rozhodla o tom vláda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vláda premiéra Rusnoka podruhé zasedala

Historika Šmahela vybrala rada pro jeho vědecké výsledky v Česku i v zahraničí. Je respektovaným badatelem v historických disciplínách, které se zabývají obecnými a českými dějinami pozdního středověku. Devětasedmdesátiletý profesor Šmahel se ve své práci soustřeďuje na studium husitství jako významného společenského a duchovního pohybu předznamenávajícího evropskou reformaci.

Humanitní a sociální vědy dosud nebyly oceněny

Šmahel ČTK řekl, že významnou cenu zřejmě dostal také proto, že humanitní a sociální vědy zatím oceněny nebyly. "Je velká množina lidí, kteří jsou zhruba na stejné úrovni, něco ve vědě znamenají, jsou v jistém věku, okrášleni jistými tituly, a z nich se vybírá. To já jsem nad věcí, protože takhle by mohlo být oceněno z té naší oblasti dobře dvacet, třicet lidí. No, a že to někdy padne na jednoho, to ten dotyčný nemůže vůbec ovlivnit," reagoval.

Šmahel ve středu se svým týmem obdržel Cenu Akademie věd ČR za knihu nazvanou „Lucemburkové. Česká koruna uprostřed Evropy“. Historik se specializuje na 14. a 15. století. "Přiznám se vám, teď už ve svém věku můžu, že to je velmi výhodné období z hlediska studia. Těch pramenů není tak málo jako v raném středověku, kdy si moji kolegové musejí 'vymýšlet', protože nemají prameny. Pak ale už od 16. století pramenů přibývá a znamená to sedět na zadku někde v archivech a nejste nikdy u konce," vysvětlil s úsměvem. Zatímco 14. a 15. století nabízí podle něj už tolik pramenů, že badatel ještě stále může něco zajímavého objevit, a přitom se neutopí v množství pergamenů.

Šmahelovy knihy a studie o dějinách lucemburského období, husitství, Karlovy univerzity, středověké filozofie a humanismu byly přeloženy do mnoha jazyků. Šmahelovi se podařilo vybudovat Centrum medievistických studií jako společné pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR. V současné době zde pracuje jako zástupce ředitele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: lze, čtk

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Srovnání

Dobrý den, pane poslanče, nejsem si jistý, zda se od vás dočkám upřímné odpovědi, ale prosím o ni. Fiala tvrdí, jak jsme super, že hrajeme první ligu, a že se srovnáváme s těmi nejlepšími. Má podle vás pravdu nebo, což si myslím já, z nás dělá premiér blázny? V čem přesně se můžeme srovnávat s těmi ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Porucha u KB: Klient učinil bance nabídku, jakou ještě nezažila

11:12 Porucha u KB: Klient učinil bance nabídku, jakou ještě nezažila

Kdo se chtěl v pondělí dostat k penězům na svém účtu u Komerční banky, ten ji s největší pravděpodob…