„Období po roce 1989 bylo pod znamením návratu do Evropy, což, politicky přeloženo, znamenalo vstoupit do Evropské unie. To bylo pro celou střední Evropu nejpozitivnější období v dějinách 20. století," řekl Rupnik. „Někdy zapomínáme na to, že to byla léta obrovské prosperity," zdůraznil Rupnik a vyzdvihl, že se na tom výrazně podílelo začlenění do evropské ekonomiky a čerpání z evropských fondů.
Je prý přirozené, že integrace do EU má i svá negativa. „Musíte se učit dohadovat se se svými sousedy, což nebylo zvykem. Buď to někdo řešil za vás, nebo jste se s někým rvali. To bylo tradicí ve střední Evropě," připomněl Rupnik.
Česká republika se přitom podle něj v EU chovala velmi zvláštně, protože vedla „razantně euroskeptický diskurs britského ražení a někdy ještě o krok dál", což se týká zvláště exprezidenta Václava Klause. Česko přitom nemá k dispozici alternativní řešení, které má Británie jakožto finanční velmoc. Ta se prý může domnívat, že v globalizovaném světě bude prospívat i mimo Unii.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jno, čtk