Česku se nejhůře převádějí normy EU do vlastního práva

29.09.2011 16:17

Česká republika má v rámci zemí EU největší problémy s přejímáním unijní legislativy týkající se vnitřního trhu do národního práva. Podle dnešní zprávy Evropské komise Česko včas nepřevedlo dvě procenta směrnic, což je nejvíc z unie.

Česku se nejhůře převádějí normy EU do vlastního práva
Foto: vpolomouc.army.cz
Popisek: Vlajka EU

Před čtyřmi roky se lídři unie dohodli, že limit by měl činit v tomto směru maximálně jedno procento. To nicméně nyní naplňuje podle komise jen jedenáct zemí, zbylých 16 včetně Česka nikoli.

Brusel v dnešním prohlášení zdůraznil, že v době krize je jednotný trh klíčovým nástrojem, který by měl Evropu vyvést z ekonomické stagnace. Přesto ale mnohé státy neplní dohodnuté postupy, což podle komise vede k roztřišťování trhu.

V průměru je nyní z oblasti vnitřního trhu do národního práva nepřevedeno 1,2 procenta unijních směrnic. Pro srovnání loni v listopadu to bylo "jen" 0,9 procenta. Pořadí hříšníků vévodí ČR se dvěma procenty, za ní následují Polsko a Rakousko, u nichž je to 1,7 procenta.

Česko je pomalé a chybuje

"Zkrátka ten proces přijímání legislativy u nás je pomalý," připustil dnes v Bruselu v reakci na zprávu komise náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa. "Pořád děláme chyby," podotkl s tím, že občas jde o ryze formální pochybení.

Potíže působí mimo jiné to, že některá ministerstva nedodržují termíny stanovené úřadem vlády. "To považuji také za problém," řekl. Doplnil, že podobné výsledky mohou vést k tomu, že na Česko bude v EU pohlíženo negativně. Praha by si měla hlídat, aby plnila své závazky, pokud chce také účinně prosazovat své zájmy.

"Není pochyb o tom, že jednotný trh je motorem pro nový růst naší ekonomiky. Chceme-li opravdu uvolnit potenciál vnitřního trhu, aby nás vrátil zpět na koleje, pak si potřebujeme být jistí, že zákony jsou správně převáděny a používány v praxi - a to všude," řekl eurokomisař pro vnitřní trh Michel Barnier.

Čtěte:

Cikány nesmíme poslat na Slovensko. Kvůli EU, nadává senátor

Roithová: Nutit státy EU k zakotvení sňatků stejného pohlaví do právního řádu je nesmysl

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…