Český expert Bříza odhalil na ČT veřejné tajemství ruských elit

29.07.2022 21:51 | Zprávy
autor: nab

Uplynulo pět měsíců od počátku války na Ukrajině a její konec je v nedohlednu. Bezpečnostní expert Vlastislav Bříza v pořadu Interview ČT24 hovořil o tom, kdo je v konfliktu úspěšnější. Podle jeho slov není možné, aby Rusko prohrálo, popsal, jaké budou pravděpodobně další jeho cíle. Odhaduje, že válka v této intenzitě ustane a že mobilizace v Rusku není na stole.

Český expert Bříza odhalil na ČT veřejné tajemství ruských elit
Foto: Repro Twitter
Popisek: Rozzlobený Vladimir Putin

„Rusko se proválčilo tam, kam nechtělo. Za pět dnů chtělo původně získat celou Ukrajinu bez jediné kapky krve. To byl cíl celé operace, která byla takto prezentována. Rusko se dostalo do situace, kdy se ocitlo ve vleklé válce, kterou nechtělo,“ uvedl Bříza na otázku, kam dospěla válka na Ukrajině za pět měsíců.

Rusko si podle něj nepřipouští, že by válku prohrálo: „Rusko se ocitlo ve válce, která je pro něj zásadní. Do jisté míry není možné, aby tu válku Rusko prohrálo, protože Ukrajinu jakýkoliv obyvatel Ruské federace vnímá úplně jinak než zahraniční zemi. Považuje ji za jakousi, nechci říct integrální součást, ale minimálně za součást, ať už ruského impéria Sovětského svazu nebo i novodobého nástupnictví Ruska,“ pokračoval Bříza.

„Má to jak politický důvod, tak i vojenský, protože Ukrajina vždy byla nárazníkovým pásmem,“ doplnil expert na jaderné zbraně.

Popsal, jaké podle něj jsou nyní cíle na Ukrajině: „Cíl je určitě. Prvotní tři fáze války byl cíl dobýt celou Ukrajinu. Bylo cílem v očích ukrajinské populace vyvolat takovou hrůzu, že se Ukrajina vzdá jako celek. Následuje fáze čtvrtá, v té jsme teď. A jejím cílem je v minimální variantě celý Donbas a v maximální variantě celou levobřežní Ukrajinu. To je veřejné tajemství ruských elit. Ruská armáda se stále víc a víc vyčerpává,“ uvedl Bříza, že je otázkou, zda se jim to podaří.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Oto​ Klempíř byl položen dotaz

Proč si zvete umělce, kteří se účastnili demonstrace proti vám?

Podle vás snad udělali něco špatného nebo nemají právo demonstrovat? A jestli s nimi chcete jednat o jejich názoru, proč jen s nimi? Proč ne i s obyčejnými lidmi, co tam byli? Nebo ty si také pozvete? Děkuji. A.K.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Věděli jste, že nezvou Okamuru.“ Konec legrace. V ČT se pere špína

11:35 „Věděli jste, že nezvou Okamuru.“ Konec legrace. V ČT se pere špína

Dlouholetý reportér a moderátor České televize Richard Samko se pustil do křížku s další výraznou tv…