Český právník z Británie brutálně strhal naše chování k běžencům. Jen Dienstbier se Šabatovou prý drží prapor

14.12.2015 16:27

Právník Jiří Přibáň v rozhovoru s Martinem Veselovským na serveru DVTV.cz mimo jiné uvedl, že Evropská unie je kvůli uprchlíkům jako umírající pacient. Zároveň také řekl, že Češi se jen tváří jako odpůrci uprchlíků, ale pomohli by víc než politici, kteří působí jen paniku. Vyjádřil se také k Polsku a Turecku.

Český právník z Británie brutálně strhal naše chování k běžencům. Jen Dienstbier se Šabatovou prý drží prapor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

„Uprchlická krize je ovšem jen jedna z mnoha krizí, kterou Evropská unie prochází. Krize eurozóny nezmizela, jen se posunula. Hrozba vystoupení Velké Británie z EU stále trvá. A do toho se Evropa rozdělila na několik oblastí – ve Francii stoupá popularita Národní fronty, v Polsku probíhá ústavní puč,“ nechal se slyšet právník působící v britském Cardiffu.  

Video zhlédněte ZDE.

„Krize je v medicíně rozhodnutí, zda pacient přežije, nebo zemře,“ uvedl Přibáň s tím, že EU je ve stavu, kdy se musí rozhodnout, jakou cestou dál půjde. „Ta možnost, že by vznikl ‚minischengen‘, je přímým důsledkem toho, že Evropa je v krizi, kterou musí nějakým způsobem řešit,“ dodal. Podle něj je nutné počítat s tím, že nějaký jiný integrační prostor vznikne.

K tomu, aby Evropská unie přežila, by členské země měly hledat společný jazyk, měla by být také dořešena koordinace azylové politiky či otázka ekonomických migrantů. „V České republice jsme ze začátku neřešili rozdíl mezi ekonomickými migranty a azylanty,“ uvedl příklad Přibáň.

Podle Přibáně v souvislosti s uprchlickou krizí zneužilo Turecko svou situaci ve vztahu k Evropské unii. „Turecko je partner, se kterým se musí jednat, neboť bez něj uprchlickou krizi nevyřešíte,“ dodává s tím, že Turecko je v současné době pro vstup do EU připraveno mnohem méně než před deseti lety. 

„Jestliže se chcete odvolávat na princip solidarity, kdy žádáte o nějaké prostředky z fondů solidarity, co jste za partnery, pokud nechcete solidaritu oplácet?“ reagoval Přibáň na to, že země Visegrádu odmítají kvóty, ale zároveň se bouří proti „vyhrožování“ ze strany Unie ohledně odejmutí dotací. 

„České politické špičky k tématu uprchlické krize přistupují velmi špatně. Jejich přístup nebyl ani solidární, byl ale panický. To slovo uprchlík tady působilo k vyvolávání kolektivních hysterických reakcí. Postoj premiéra byl opožděný, ale naprosto správný. Země, jako bylo Československo, ze kterého uprchly statisíce lidí před politickým útlakem, má právní povinnost, ale i morální povinnost postavit se za ty, kteří prchají, aby si zachránili holý život,“ nechal se slyšet Přibáň a pochválil za přístup také ministra Jiřího Dienstbiera i ombudsmanku Annu Šabatovou. 

„Ministr vnitra Milan Chovanec aplikoval zákon tak, aby se přes Českou republiku uprchlíci raději ani nedávali. To nebyla pomoc uprchlíkům, ale taková míra represe, která z ČR vytvořila takovou zónu, aby do ní nikdo nevstupoval,“ podotkl také.

„Ve skutečnosti, kdyby se česká společnost seznámila s příběhy uprchlíků, daleko více jim pomůže,“ uvedl. Zároveň dodal, že je optimista a v případě nutnosti by lidé pomohli. 

reklama

autor: vef

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Můžete definovat, co je dezinformace?

Všichni o nich mluví, ale co to přesně je? Třeba za covidu jsme byly svědky toho, jak se měnilo, co je pravda a co dezinformace

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To jste neměli vědět.“ Fiala v centrále CIA. Toto vyplavalo z minulosti

21:40 „To jste neměli vědět.“ Fiala v centrále CIA. Toto vyplavalo z minulosti

Když na jaře 2019 zavítal Andrej Babiš coby premiér do sídla CIA, vzbudilo to rozruch. Vyjádřila se …