Český řidič, kterému nalezli do auta migranti: A neziskovky, co je sem vozí, nic? Petice, akce mocných, silná slova

04.10.2018 13:10

Český řidič odsouzený ve Francii k 18 měsícům vězení za pašování migrantů podal ve středu večer proti rozsudku odvolání. Právník Ladislav Drha ČTK sdělil, že šlo o takzvané blanketní odvolání, které nezahrnuje odůvodnění, avšak otevírá prostor pro další právní kroky. Český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) v tiskové zprávě uvedl, že francouzská justice nemá proti Jiřímu Saganovi žádné důkazy, píše ČTK.

Český řidič, kterému nalezli do auta migranti: A neziskovky, co je sem vozí, nic? Petice, akce mocných, silná slova
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Uprchlíci tvoří fronty na autobusy

Na odvolání proti verdiktu měl 58letý řidič kamionu čas do dneška. Advokát Drha se prvního soudu neúčastnil a nyní jedná o převzetí případu. K jeho podrobnostem se však nemohl vyjadřovat, neboť nebyl zbaven mlčenlivosti a zájem klienta je na prvním místě, napsal ČTK.

Fotogalerie: - V calaiské "džungli"

V calaiské džungli
V calaiské džungli
V calaiské džungli
V calaiské džungli
V calaiské džungli
V calaiské džungli

Anketa

Je Senát užitečný?

6%
94%
hlasovalo: 11615 lidí

Soud Sagana potrestal za pašování migrantů poté, co se v jeho kamionu po cestě z francouzského přístavu Calais do Anglie našlo 15 Iráčanů. Muž tvrdí, že o migrantech v chladicím boxu kamionu nevěděl. Podle mluvčí europoslance Zdechovského soud nevzal v potaz předložené záznamy o kontrolách, poškozeném zámku ani samotné svědectví migrantů o tom, že do kamionu vlezli svévolně bez vědomí řidiče.

„Případ Jiřího Sagana mě doslova šokoval, protože zatím jsme (v obdobných případech) řešili jen pokuty s britskou stranou. Francouzská policie sice potvrdila, že v kamionu žádní černí pasažéři nejsou, Britové je tam však objevili. Nyní Francouzi sice konali, ale jsem přesvědčen, že zcela nespravedlivě potrestali nevinného,“ uvedl k procesu Zdechovský, který ve věci v pondělí interpeloval Evropskou komisi a obrátil se také na francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Odsouzený Čech žije s rodinou ve Španělsku a pracoval pro španělského dopravce Transmanolet. Zdechovský má za to, že francouzská justice proti němu nemá žádný přímý důkaz a vychází jen z řady domněnek a předsudků vyplývajících z toho, že je občanem z francouzského pohledu ‚východních států‘. Petice za jeho propuštění už nasbírala přes 4 000 podpisů.

Právník Drha si netroufl spekulovat o tom, zda byl trest vyměřený Saganovi ve srovnání s obdobnými případy ve Francii výjimečný. Řekl však, že podle jeho pařížské kolegyně začaly soudy na severu země k podobným záležitostem přistupovat přísněji.

Videoblogerka Jordanka Jirásková porovnala, jak se státy EU na jedné straně chovají k neziskovým organizacím vozícím migranty do EU a na straně druhé postihují českého řidiče, který prohlašuje, že netušil, že má uprchlíky v kamionu.

„Takže chápu to správně, že Lékaři bez hranic a hromady neziskových organizací dostávaj za vědomé pašování nelegálních přistěhovalců peníze a chvílema to vypadá i na metál, a obyčejný pracující člověk, řidič, kterému se jich 15 násilně narve do auta, za to jde do vězení?
btw. kde teď jsou ty neziskovky a jejich aktivisti? Doufám, že už za něj demonstrujou ve Francii před budovou soudu,“ napsala na sociální síti Facebook.

V doprovodném ironicky laděném videu s vážnou tváří požádala všechny řidiče, aby při cestě dbali na to, že v jejich autě nebude ani jeden migrant. Pokud mají sebemenší podezření, že se tam migrant nacházejí, mají okamžitě zastavit, přivolat policii a čekat, co se bude dít.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Povedlo se to, nebyl v tom Havel. Jinde kradli víc. Jenom ten Bakala... Docent Ševčík o devadesátkách

14:59 Povedlo se to, nebyl v tom Havel. Jinde kradli víc. Jenom ten Bakala... Docent Ševčík o devadesátkách

Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček ve svém pravidelném podcastu BHS Expres přivítal proděkana…