Český sportovní funkcionář byl naštvaný z toho, že mistrovství bude v Rusku: Raději jsem si vypnul telefon

08.09.2016 13:34

Svět biatlonu zažil šok. Mezinárodní biatlonová unie (IBU) navzdory protestům odborníků rozhodla, že se mistrovství světa v letech 2020 a 2021 bude konat v Rusku. Podle prezidenta Českého svazu biatlonu Jiřího Hamzy toto rozhodnutí uškodí světovému biatlonu. Informuje iDNES.cz.

Český sportovní funkcionář byl naštvaný z toho, že mistrovství bude v Rusku: Raději jsem si vypnul telefon
Foto: Alpine Pro
Popisek: Čeští biatlonoví hrdinové
reklama

Hamza je stále ještě v šoku z rozhodnutí biatlonové unie, která upřednostnila ruskou Ťumeň před Novým Městem na Moravě. „Pokud bychom prohráli s Pokljukou, neřekl bych ani slovo. Podal bych jim ruku a šel pryč. Ale tohle se přejít nedá,“ řekl.

To, co všechny překvapilo, je fakt, že místem konání sportovní události světového formátu je Rusko, které je stále předmětem vyšetřování kvůli systematickému dopingovému programu z olympijských her v Soči.

„Skandál je na světě,“ vyjádřil se k rozhodnutí prezident Norské biatlonové asociace Erlend Slokvik a dodal, že Rusko ani nemá žádný antidopingový program.

Prezident IBU Anders Besseberg si však za rozhodnutím pořádat MS v Rusku stojí. „Nepochybuji o tom, že Ťumeň vyhrála volební duel zaslouženě. Město je na mistrovství světa v roce 2021 dobře připraveno,“ vysvětlil.

Celý text zde

Podle Hamzy má však Ťumeň jen klasicky ruskou, velkolepou prezentaci, která však není všechno, protože tím IBU shazuje biatlon před jeho fanoušky. Podivil se také nad tím, že IBU nepřihlédla k doporučení Mezinárodního olympijského výboru (MOV) nepřijímat kandidatury na pořádání sportovních událostí z Ruska.

Původně se přitom mělo údajně hlasovat o tom, jestli bude Ťumeň vůbec smět kandidovat. To se však zamluvilo a místo toho prezident IBU poradil delegátům, aby pro ni hlasovali.

Rozhodnutí IBU vyvolalo vlnu nevole napříč mnoha světovými biatlonovými asociacemi. Negativně jej komentovali z USA i z Norska, na což Besseberg odvětil, že rozhodnutí se dá nakonec ještě změnit v případných volbách v roce 2018, pokud z vyšetřování Světové antidopingové agentury (WADA) a MOV vyplují na povrch nové skutečnosti.

MOV navíc Bessebergovi údajně potvrdilo, že navzdory vyšetřování se všechny plánované soutěže pořádané v Rusku budou stále konat, a proto tedy nebyla kandidatura Ťumeně v rozporu se žádnými pravidly. Jeho tvrzení však biatlonové asociace nijak neuklidnilo.

„Jestli si někdo rozumný zprávu WADA přečetl, musí si říct, že v biatlonu není vše v pořádku. Teď se všude vyjednává o protiruských opatřeních a sankcích – kvůli systematickému dopingu – a my jako první federace vyšleme signál, že dáme mistrovství světa právě do Ruska,“ stále nevěří Hamza.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Němcová si přečetla Seznam a vyděsila se: Už je tu Sputnik! Kriticky vážná situace! Ale je to trochu jinak...

16:41 Němcová si přečetla Seznam a vyděsila se: Už je tu Sputnik! Kriticky vážná situace! Ale je to trochu jinak...

Ruská vakcína Sputnik V je podle informací některých českých médií v České republice, kam se dostala…