Český stát stále hledá cestu k miliardám ve Švýcarsku. Inspiruje se prý třeba kauzou bosse z japonské Jakuzy

20.02.2016 11:21

K průlomu do dobře střeženého švýcarského sejfu, jehož hlídači nepřekypují ochotou podělit se o svůj poklad, přirovnávají dnešní Lidové noviny snahu právníků českého státu přesvědčit Švýcarsko, aby se s Českem podělilo o balík více než 22 miliard korun. Právě takovou sumu vyměřil švýcarský soud českým manažerům za machinace či za praní špinavých peněz v kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti. Článek nese výmluvný titulek „Česko hledá cestu ke švýcarskému pokladu“.

Český stát stále hledá cestu k miliardám ve Švýcarsku. Inspiruje se prý třeba kauzou bosse z japonské Jakuzy
Foto: pixabay.com
Popisek: Švýcarská vlajka

Švýcarský soud v prvoinstančním rozsudku odsoudil uhlobarony v čele s Antonínem Koláčkem k několikaletým trestům a také k velkým pokutám. V tomto verdiktu soud ale uvedl, že Česko žádné peníze nedostane. Bylo by prý příliš složité řádně vyčíslit vzniklou škodu.

Mezistátní dohoda je naprosto výjimečná záležitost

Žaloba přitom počítala s orientační sumou 2,2 miliardy korun, o niž při privatizaci česká státní pokladna přišla. V případě, že pokuty zůstanou švýcarskému státu, zbývá už jen mezistátní dohoda, která je prý naprosto výjimečná. „Známé jsou jen jednotky případů, kdy se vládám jiných zemí povedlo dostat se k zabavenému majetku lidí, kteří na jejich území páchali trestnou činnost,“ uvedl list s tím, že právě na zkušenosti těch, jimž se podobná dohoda se Švýcarskem podařila uzavřít, chce Česko získat informace, jak na rozdělení zabavených prostředků z trestné činnosti dosáhly.

Inspiraci tak Česko bude hledat v případech, které se týkaly světoznámých mafií – japonské Jakuzy nebo italské Camorry. Například Japonsku se povedlo Švýcary přesvědčit v roce 2008 v kauze rozsáhlého zátahu proti Jakuze. Šlo o v Curychu zabavený majetek jednoho z mafiánských bossů. Před japonským soudem byl definitivně odsouzen v roce 2005 mimo jiné za praní špinavých peněz a za vydírání.

Zabavené peníze si Japonsko a Švýcarsko rozdělily rovným dílem

Švýcaři mu zabavili už v počátcích vyšetřování v roce 2003 skoro 60 milionů dolarů. Speciální dohoda, jejíž všechny podmínky však nejsou známy, pak rozdělila peníze mezi obě země půl na půl.

Jenže zástupci českého státu mají ještě nějaký čas zkoumat, jak se k části zabavených peněz dostat. Oficiální jednání se Švýcarskem mohou zahájit až po pravomocném rozsudku, který však ještě bezmála po 2,5 roku od prvoinstančního rozhodnutí dosud není na světě.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…