Český vědec napsal americkému prezidentovi: Silácká gesta jsou pro puberťáky

05.09.2013 15:56

Politolog Daniel Solis zveřejnil na svém profilu na ParlamentníListy.cz otevřený dopis prezidentu USA Baracku Obamovi. Dopis byl sepsán a předán na velvyslanectví USA v Praze účastníky demonstrace proti hrozbě vojenské agrese do Sýrie, která se konala 31. srpna.

Český vědec napsal americkému prezidentovi: Silácká gesta jsou pro puberťáky
Foto: Fanpop
Popisek: Americký prezident Barack Obama
reklama

„Tento dopis má vyjádřit naše znepokojení nad rétorikou používanou v posledních dnech v souvislosti se Sýrií,“ vysvětluje se v úvodu dopisu. USA prý otevřeně vyhrožují vládě a obyvatelstvu Sýrie vojenskou intervencí, která by zmařila mnoho lidských životů a zanesla nestabilitu do celého regionu.

Doposud žádná intervence USA podle účastníků demonstrace nebyla přínosná, právě naopak. „Intervencionismus Spojených států přinesl utrpení, útlak, smrt a zničení mnoha civilizacím po celém světě,“ píše. Vojenské řešení problému je prý pro každého státníka spíše ostudou a skvělá země by se nikdy neměla uchylovat k agresi.

Pokud prý prezident Obama věří tomu, že vojenský útok může přivolat vládu Bašára Asada k odpovědnosti, vysílá tím prý do celého světa vzkaz, že on sám porušuje mezinárodní právo a stává se válečným zločincem. „Dejte si pozor na takový nešťastný a toxický odkaz, milý pane prezidente,“ vzkazují účastníci demonstrace.

I v Chartě OSN se prý píše, že se všichni členové vystříhají v mezinárodních stycích hrozby násilí proti politické nezávislosti jakéhokoliv státu. Proto hnutí, které se nazvalo Evropská fronta solidarity pro Sýrii, prezidenta Obamu vyzývá k několika věcem.

Především by prý neměl provádět žádnou vojenskou agresi proti Sýrii. Dále ukončit embargo, které ubližuje především nevinným lidem, přestat podporovat teroristické organizace zapojené do syrského opozičního hnutí a angažovat se ve snaze ukončit současný konflikt mírovými prostředky.

„Budiž Vaše rozhodnutí provázena moudrostí, ideály míru a humanismu otců zakladatelů Spojených států amerických,“ přejí Baracku Obamovi autoři dopisu. „Uvědomte si, že silácká gesta jsou pro puberťáky, nikoliv pro muže, a ještě méně pro moderní civilizované národy,“ píší závěrem. Nebylo by prý dobré nechat se vtáhnout do začarovaného kruhu nenávisti. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

20:25 Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

ANKETA Česká republika porušila právo EU, když odmítla přijmout migranty na základě přerozdělovacích…