Chalupa míří do Ostravy. Podepíše smlouvu s ArcelorMittal

07.02.2011 10:23

Nový ministr životního prostředí Tomáš Chalupa dnes bude v Ostravě jednat o znečištění ovzduší. Situace se smogem je tam totiž i nadále tristní a Chalupa chce proto podepsat dohodu s největším znečišťovatelem – společností ArcelorMittal o snížení emisí.

Chalupa míří do Ostravy. Podepíše smlouvu s  ArcelorMittal
reklama
I když předcházející ministři životního prostředí vymýšleli různé strategie v boji proti smogu, lidé se zatím výraznějších změn v čistotě ovzduší na Ostravsku nedočkali.

„Já sem přijíždím podepsat první dobrovolnou dohodu s největším průmyslovým znečišťovatelem - společností ArcelorMittal, která se tím zavazuje k tomu, že zavede opatření ke snížení emisí nad rámec toho, co jí ukládá zákon," řekl v rozhovoru pro Rádio Česko nový ministr životního prostředí.

Setká se s polským ministrem

Dále prý bude jednat o tom, jak regulovat i další místní znečišťovatele. „Tady ta situace je způsobena faktorem více než jedním. Dominantní je průmysl a z toho část je způsobena průmyslovým faktorem přicházejícím z Polska," řekl dále Chalupa. Proto zároveň připravuje jednání s polským ministrem životního prostředí.

Další okolností je doprava. „Připravujeme zákonné nástroje, aby se alespoň v době, kdy jsou zhoršené rozptylové podmínky, se nemuselo platit na dálnicích, nebo systém nízkoemisních zón, jenž známe z německých měst, tedy regulace vjezdu do měst v případě zhoršených podmínek," uvedl dále Chalupa.

Žádosti k programu Zelená úsporám se budou přehodnocovat

Důležitým faktorem, který ovlivňuje kvalitu ovzduší v Moravskoslezském kraji, jsou i domácí topeniště. „To si ale dělají lidé sami, děje se to tam, kde není centrální rozvod tepla," dodal Chalupa s tím, že si ale musíme uvědomit, že pro místní obyvatele řešení této záležitosti je spojeno s ekonomickou otázkou. Lidé však musí prý pochopit, že to vyřešení je jen na nich.

V programu Zelená úsporám, který zateplení domů a bytů umožňuje, chybí podle serveru Aktuálně.cz až devět miliard korun. Ministerstvo ale podle Chalupy musí napřed vyhodnotit všechny dosud podané, ale ještě nechválené žádosti, aby se ukázalo, jestli je tato cifra pravdivá. „Bude to trvat asi tři až čtyři týdny," dodal k tomu Chalupa pro rozhlas.

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: olb
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nohavica? Zm*d, píše Matěj Hollan. Z ČSSD přišel souhlas. Došlo i na Landu

10:00 Nohavica? Zm*d, píše Matěj Hollan. Z ČSSD přišel souhlas. Došlo i na Landu

Otázka, zda je možné oddělit osobu umělce od jeho díla, se klade už dlouho. Nyní do ní zabředl býval…