Chalupa se přidal na stranu Stráského: Kůrovce je prý nutné z Šumavy vymýtit

30.07.2011 7:18

Český rozhlas zajímalo, jaký postoj zaujímá ministr životního prostředí Tomáš Chalupa k blokádě ekologických aktivistů u šumavské Modravy. Chalupa totiž slíbil, že přeruší dovolenou a na Modravu zavítá. Zatím ale přes rozhlas vzkázal, že stojí za aktivitami ředitele Šumavského národního parku Jana Stráského. I podle něj se však musí s kůrovcem bojovat.

Chalupa se přidal na stranu Stráského: Kůrovce je prý nutné z Šumavy vymýtit
reklama

Ministr životního prostředí se postavil proti blokádě ekologických aktivistů u šumavské Modravy. I podle něj se musí s kůrovcem bojovat aktivně.

Chalupa ovšem tento svůj postoj nesdělil osobně, tlumočil jej přes svou mluvčí Michaelu Jendekovou. Momentálně je totiž na dovolené.

Ve vyjádření ministr Chalupa ale zkritizoval Hnutí DUHA, které podle něj nerespektuje rozhodnutí soudu, který ekologické organizaci přikázal, aby další akce na Šumavě neorganizovala. Hnutí ovšem tvrdí, že vzalo předběžné soudní opatření na vědomí a na blokádě se už organizačně nijak nepodílí.

„Co se má chránit, je šumavská příroda, a to před každou osobou i před každou věcí, potažmo broukem, který ji ničí. Ministr dál vyjádřil svoje pochopení nad rozhořčením místních lidí i jejich volených zástupců," tlumočila Jendeková stanovisko ministra.

Více zde:

Rozhlas připomíná, že proti aktivistům, kteří v lokalitě Ptačí potok nedaleko Modravy patnáctý den blokují těžbu kůrovcového dřeva, dnes protestovalo zhruba 200 obyvatel Šumavy. „Prošli místa těžby, kde poděkovali policii a dřevorubcům. Žádné účastníky blokády ale nepotkali," sdělilo rádio.

Předseda Svazu obcí Národního parku Šumava Jiří Hůlka Radiožurnálu řekl, že tento pochod a postoj místních obyvatel podporují všechny obce svazu. „Obyvatelům Šumavy už došla trpělivost. Oslovíme všechny osobnosti politického života a evropské struktury, aby se zasadily o ukončení nebezpečného polovědeckého experimentu, kterým je devastována přírodní a kulturní šumavská krajina," zmínil Hůlka.

Dvaadvacet šumavských obcí navíc odeslalo dopis politikům a úřadům s výzvou, aby zajistili ukončení "nebezpečného přírodovědného experimentu". Ponecháním přírody svému osudu způsobuje podle nich množení kůrovce, a proto by měli lidé lesům více pomáhat. Pokud to neumožní, požadují, aby byl Národní park Šumava zrušen.

SLEDUJEME téma boj o Šumavu

Čtěte více:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: olb
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Profesor Flegr se s tím opět nepáral: S dětmi by se mělo zacházet jako s nebezpečným odpadem

9:21 VIDEO Profesor Flegr se s tím opět nepáral: S dětmi by se mělo zacházet jako s nebezpečným odpadem

Podle evolučního biologa a parazitologa Jaroslava Flegra bude o rozvolňování opatření a o případném …